https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/ochranari-masova-turistika-likviduje-hory-usmernime-ji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Ochranáři: Masová turistika likviduje hory. Usměrníme ji.

10.6.2003 | LIBEREC | MF Dnes
Regulovat masovou turistiku, chránit přírodu před neukázněnými lidmi, ale i před stále početnější skupinou cyklistů hodlá Centrum šetrné turistiky, které včera otevřeli v Rychnově u Jablonce. V Jizerských horách a Českém ráji totiž davy rekreantů, z nichž někteří porušují zákazy a chodí i do zakázaných míst, ohrožují nejen vzácné druhy rostlin, ale při střetech chodců s cyklisty i sebe navzájem.
 
"Je třeba dát turismu řád. Cykloturisté ničí stezky pro pěší a často je rychlou jízdou i přímo ohrožují. Tyto problémy bychom chtěli ve spolupráci s centrem řešit například tím, že cyklostezky a stezky pro pěší od sebe oddělíme," vysvětlil ministr životního prostředí Libor Ambrozek, jenž rychnovské centrum otevíral. Centrum v přírodě buduje kvalitně značené zpevněné turistické stezky, hodlá lidem prostřednictvím tabulí nabídnout dostatek informací a zavede je bezpečně do zajímavých míst.

Slibuje si od toho, že se podaří masovou turistiku regulovat a že lidé při procházce po komfortní zpevněné stezce s dostatkem přírodních atrakcí nebudou cítit potřebu scházet do nepovolených oblastí.
"Chceme lidem nabídnout možnost projít si pěšky, na kole nebo třeba na běžkách krásná území, jako například horskou louku nebo říční údolí, získat k nim vztah a přitom neuškodit přírodě," řekl Ambrozek.
Centrum otevřela rychnovská společnost Taxus, jež se už deset let zabývá rozvojem turistiky nejen v Libereckém kraji. "Naše zkušenosti chceme předávat dál, například představitelům obcí, kteří se rozhodnou vybudovat turistickou stezku. Víme například, jak pomocí zpevněných stezek, infotabulí, můstků a zábradlí udržet turisty v určitém úseku tak, aby shlédli přírodní zajímavost, ale současně je nezničili," vysvětlil šéf firmy Petr Bláha.
Právě teď například jeho společnost v duchu šetrné turistiky rekonstruuje turistickou stezku na Pravčickou bránu v Národním parku České Švýcarsko. Do přírody už přitom firma nedává pouze dřevěné rošty, cedule či zábradlí, ale používá také modernější materiály. "Právě u Pravčické brány bude zábradlí z nerezu delší než sedm set metrů," upozornil Bláha, jehož společnost před časem dokončila také třeba úpravy turistické stezky Drábovnou na Maloskalsku, vybudovala nové vyhlídkové okruhy v Jablonci, k pramenům Nisy nebo cyklo- stezku okolo jablonecké přehrady.
"Naší vůbec první prací byla před devíti lety úprava terénu proti sesuvu v Suchých skalách u Turnova," uzavřel Bláha.

Libor Ambrozek, ministr

Je třeba dát turismu řád. Cykloturisté někdy ničí stezky pro pěší a nebezpečnou a rychlou jízdou chodce i přímo ohrožují.

reklama

 
Jan Stránský

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist