https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/odbahneni-maticniho-jezera-si-zada-40-milionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Odbahnění Matičního jezera si žádá 40 miliónů

2.1.2008 | PARDUBICE | Právo
Matiční jezero v centru Pardubic, které vzniklo před 97 lety oddělením od slepého ramene řeky Chrudimky, potřebuje nutně odbahnit a zprůtočnit.
 
V jezeře se již neobměňuje v odpovídající míře voda a hromadí se v něm tlející živiny a sedimenty. Tento stav by se mohl nadále zhoršovat. Investice si však vyžádá více než 40 miliónů a ty město k dispozici nemá. Radnice tak spoléhá, že se jí potřebné peníze podaří zajistit formou státní dotace. Samo by se podílelo na investici zhruba deseti procenty.

„Kromě odbahnění bude stokový objekt osazen zpětnými klapkami, aby se při případném zvýšení hladiny voda nerozlévala do okolní zástavby,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča. Dosud totiž hladina tohoto jezera kopírovala hladinu Chrudimky. Při záplavách pak bylo zle. V současnosti sice obepíná i toto jezero protipovodňový val, ale každá záplava nejenže zhoršuje kvalitu vody v jezeře, ale zároveň přináší i nové nánosy bahna, které tu dosahují výšky až 80 centimetrů a jsou tak již nežádoucí.

Odstraňování bahna by nezajišťovaly nákladní automobily, ale potrubí. Bahno by odsával bagr a potrubí by jej přemístilo na pozemky k vojenskému prostoru Pod Vinicí, kde by časem vyschlo a mohlo být dále využito jako hodnotná zemina.

Matiční jezero vzniklo v Pardubicích v roce 1910 regulací slepého ramene Chrudimky. Na jeho břehu stála dřevěná restaurace. Okolní parčík s tanečním parketem dal tomuto místu název Matiční ostrov, Matičním se stalo i samo jezero, kterému však v Pardubicích neřekne nikdo jinak než „Maťák“. Ve dvacátých letech se tu v zimě udržovalo největší a nejpopulárnější kluziště, na němž trénovali i pardubičtí hokejisté.
reklama

Ladislav Schejbal

| Právo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist