https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/plansti-v-bahne-z-jordanu-je-prilis-arzenu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Plánští: V bahně z Jordánu je příliš arzenu

21.12.2009 | TÁBOR | MF Dnes
Bahno z táborského Jordánu má dvakrát vyšší hodnotu arzenu, než je přípustná mez. To tvrdí Planá nad Lužnicí, poblíž které by se měl sediment ukládat do pískovny Hůrka. Táborský odbor životního prostředí žádné takové informace o zvýšených limitech arzenu nemá.
 
Na obou radnicích leží na stolech rozbory vzorků bahna. Každý z nich ale vypracovala jiná firma.

„My máme výsledky od Referenční laboratoře pro složky životního prostředí a odpady Výzkumného ústavu vodohospodářského z Prahy,“ konstatuje Jan Fišer, který šéfuje táborskému odboru životního prostředí. A dodává, že žádné oficiální prohlášení města Planá, které by poukazovalo na větší množství arzenu, na radnici nepřišlo.

Může se vysypat na silnici

Plánský zastupitel Jiří Rangl stojí v čele sdružení Za zdravou Planou. S výsledky rozborů od firmy EMPLA už seznámil v úterý své kolegy na zastupitelstvu. „Z 24 odebraných vzorků má 90 procent nadlimitní hodnoty arzenu. Jedná se o toxický těžký kov, který je nebezpečný zejména v suché formě,“ zdůrazňuje.

Plánští se obávají, že až budou auta s nákladem z Jordánu projíždět městem,může bahno spadnout na silnici. „V suché formě je pak arzen nebezpečný i v nižších koncentracích,“ vysvětluje Rangl jeden z důvodů, proč se sdružení a zastupitelé obávají možných následků. Je totiž prokázáno, že trvalé vystavení organizmu zvýšeným dávkám sloučenin arzenu opravdu škodí zdraví.

Fišer ale trvá na tom, že usazeniny ze dna Jordánu při převozu vytékat z auta nebudou. „Ale budou vlhké, aby neprášily. Pak je uložíme do pískovny Hůrka a přikryjeme metrovou vrstvou zeminy,“ popsal plánovaný postup Fišer.

Rangl ale oponuje, že právě přes písečné podloží by se arzen mohl dostat do spodních vod a kontaminovat je. Apřipomíná i další negativa převozu. „Počítá se, že tu projede 140 nákladních aut, tedy 70 tam a zpět. To je obrovská dopravní zátěž,“ tvrdí.

140, nebo jen 100 aut denně? Fišer ale namítá, že podle projektu je povolen jen průjezd 50 aut denně. „Podle našeho průzkumu dopravy v Plané tudy nyní projíždí přes 5 200 nákladních aut denně, těch našich 50 tam a zpátky jistě intenzitu zásadně nezvýší,“ míní.

Plánským se podle Rangla podařilo stát účastníky řízení při projednávání nového provozního řádu pískovny Hůrka. „Budeme prosazovat, aby se nastavily kontrolní mechanismy a odpad se monitoroval,“ uvedl Rangl.

Zastupitelé také pověřili radu města, aby jednala s táborskou radnicí o snížení dopadů těžké nákladní dopravy.

Tábor získal na odbahnění Jordánu dotaci 406 milionů korun. Dalších téměř 60 milionů investuje ze svého. Akce potrvá zhruba čtyři roky.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist