https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/polska-strana-se-zajima-o-otravy-ryb
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Polská strana se zajímá o otravy ryb

20.8.2007 | KARVINÁ | Právo | Radim Kijonka |
Zástupcům karvinského magistrátu a petrovické radnice se konečně podařilo najít společnou řeč s polskou stranou kvůli problémovému úniku jedovatých látek do říčky Petrůvky. Poláci slíbili, že se při dalším znečištění tohoto toku budou okamžitě o celou záležitost zajímat a řešit ji.
 
Podle petrovického starosty Petra Trojka (ODS) však bude složité odhalit, kdo způsobil dřívější otrávení ryb v Petrůvce. Trojek spolu s náměstkem karvinského primátora Daliborem Závackým (ČSSD) tento týden jednal se starostou polské obce Zebrzydowice Andrzejem Kondziolkem.

Dohoda o prevenci

„Dohodli jsme se spíše na prevenci do budoucna. To je to nejdůležitější,“ přiblížil výsledky schůzky náměstek Závacký. „Polská strana vytipuje člověka, kterého budeme v případě havárie moci okamžitě kontaktovat a informovat. Ten bude v rámci svých kompetencí situaci ihned řešit. Jen tak bude možné věci rychle napravit,“ řekl Závacký. Česká strana má podezření, že jedovaté látky unikají do řeky z polské čističky odpadních vod, která je nedaleko za hranicemi. Tuto čističku spravuje přímo polská obec. Její starosta Kondziolka slíbil, že se bude o průběh šetření zajímat. Podle něho ale příslušná polská inspekce životního prostředí pravidelně jezdí do čističky na kontroly. Poslední se konala nedávno a skončila bezproblémovými výsledky.

Viník neodhalen

Trojek i Zavacký jsou proto skeptičtí, že se podaří při vyšetřování červencových úniků jedovatých látek do Petrůvky objasnit příčiny.

,,Znečištění nejspíše vzniklo na polské straně. Dnes už asi ale nikdo nezjistí, kdo to přesně zavinil. Mohly to být splašky z čističky, ale taky to mohl zavinit některý ze soukromých zemědělců nebo někdo další. Havárie se opakovaly vždy o víkendech a po několika hodinách byla vždycky voda čistá. To už ale splašky zahubily stovky ryb. Takže vzájemná informovanost do budoucna je výborné řešení,“ podotkl Trojek.

Karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD) doplnil, že se o znečištění říčky Petrůvky začala rovněž zajímat ministerstva životního prostředí České republiky a Polska.

Kyslík nechyběl

Úniky nebezpečných látek se opakovaly v červenci hned třikrát. „Podle laboratorních testů vodohospodářů voda obsahovala čtyř až osminásobek dusitanů, fosforu a amonných iontů. Dá se tedy předpokládat, že šlo o splašky, a vše ukazuje na to, že látky byly do Petrůvky vypuštěny na polské straně,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Podle ní polští hasiči tvrdili, že za úhynem ryb vidí nedostatek kyslíku ve vodě.
reklama

 
Radim Kijonka

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist