Právo: Přechody sice zmizí, hranice národního parku zůstanou
21.11.2007 | KRKONOŠE | Právo | Vladislav Prouza |
Vstupem České republiky do Schengenského prostoru zmizí 21. prosince z Krkonoš hraniční přechody. Hranice Krkonošského národního parku (KRNAP) však s volným pohybem občanů Evropské unie platit nepřestanou.
Pohyb mezi Českem a Polskem zůstává po čáře 52kilometrové hranice napříč Krkonošemi v řadě míst omezen zákonem o ochraně přírody znějícím v sousedním Polsku obdobně.
Vstup obou zemí do Schengenského prostoru nemění podmínky pohybu turistů v oblasti české a polské části národního parku.
„Jde o 28 kilometrů z celkové délky nynější dvaapadesátikilometrové státní hranice. Oproti dosavadnímu stavu, kdy je možné státní hranice překročit pouze na několika turistických hraničních přechodech, bude ale možné přejít z Čech do Polska a naopak po všech značených turistických cestách,“ upřesnil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Hraniční patníky zmizí až na jaře
Schengen neznamená v obou národních parcích uvolnění stavidel dalších dnes moderních aktivit spojených s cykloturistikou, motorismem nebo adrenalinovými sporty.
„Dbát na dodržování zákonů a návštěvních řádů bude úkolem společných akcí strážců obou národních parků, jejichž spolupráce bude daleko intenzivnější,“ přiblížil Drahný. Vstup do Schengenu se odehraje na přelomu roku, kdy hory obvykle pokrývá vysoká vrstva sněhu.
„Hraniční patníky stejně jako oválné cedule se státním znakem a nápisem Česká republika z Krkonoš zmizí teprve na jaře. Naopak přibudou stylové informační tabule, z nichž se turista dozví, kam může, aniž by se dostal do střetu s návštěvním řádem obou národních parků,“ dodal Drahný.
Návštěvníci polského Karkonoskiego Parku Narowego ovšem musejí na rozdíl od české strany Krkonoš počítat se vstupním poplatkem.
„Cena vstupného je 4 zloté za osobu a den, když od příštího ledna se uvažuje o jeho zvýšení o 15 procent,“ podotkl Drahný.
reklama
reklama
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk




