https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/prirodu-chrani-deti-i-ministri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Přírodu chrání děti i ministři

21.3.2003 | PRAHA | MF Dnes
Největší nevládní organizací v oblasti ochrany přírody v České republice je Český svaz ochránců přírody. Sdružuje přes osm tisíc členů. V jejich řadách jsou vynikající odborníci, vědci a osobnosti veřejného života, jako je exministr a mezinárodně uznávaný ekolog Bedřich Moldan či ministři Libor Ambrozek a Pavel Dostál
 
Hlavním posláním Českého svazu ochránců přírody je chránit přírodu, krajinu a čisté životní prostředí. Snaží se působit na občany v duchu odpovědnosti za přírodu a životní prostředí a své členy vede k úctě a lásce ke všemu živému a jedinečnému. Přírodu chápe jako soubor všech živých organismů včetně člověka, jejich prostředí a vztahů mezi nimi navzájem. V tomto vztahu uznává rovné právo mezi člověkem a přírodou. Český svaz ochránců přírody úzce spolupracuje s orgány státní správy, s místními samosprávami, školami a dalšími nevládními organizacemi.

Bojují za velké šelmy

Členství v ČSOP se dá rozdělit do dvou kategorií. První je členství v základních organizacích, kterých je v celé České republice asi tři sta padesát. V nich jsou sdruženi členové, kteří se aktivně zapojují do různých akcí a programů. Druhá kategorie je individuální členství. Individuální člen se nemusí vždy zapojit do aktivní práce svazu. Už svým členstvím podporuje cíle celého svazu a za členský poplatek využívá různých svazových výhod. "Členové ČSOP dvakrát do roka obdrží členský časopis Krása našeho domova, výroční zprávu a další materiály týkající se programů svazu. V rámci programu Zelená karta získává člen slevu až 50 procent na vstupné u 70 prohlídkových objektů po celé republice. Patří k nim různá muzea, hrady, hvězdárny, jeskyně, botanické a zoologické zahrady," říká šéf kanceláře ČSOP Petr Stýblo. K hlavním programům Českého svazu ochránců přírody patří ochrana biodiverzity. "Jde v podstatě o zachování druhové rozmanitosti, přirozených biotopů a celkové ekologické stability krajiny. Členové ČSOP pečují o chráněná území, genofondové plochy i jednotlivé ohrožené organismy, jako jsou například orchideje, jilmy, raci, vážky, netopýři, sovy pálené, mravenec lesní, ledňáček říční a desítky dalších. Obnovují květnaté louky, podporují biologickou ochranu v zemědělství,vyhledávají a rozšiřují původní krajové odrůdy ovocných dřevin, vysazují a udržují zeleň, pečují o zámecké parky a památné stromy," vysvětluje obsah slova biodiverzita a jeho praktické dopady na práci členů ČSOP Petr Stýblo. Momentálně kromě jiných záchranných projektů ČSOP spolupracuje se Světovým fondem na ochranu přírody na ochraně velkých evropských šelem. K nim se řadí medvěd, vlk, rys a rosomák. Cílem této iniciativy je udržet životaschopnou populaci těchto šelem v evropské fauně. "Návrat velkých šelem je pro naši přírodu zcela nezbytný. Za situace, kdy velcí kopytníci, které myslivci nazývají spárkatá zvěř, jsou přemnoženi, a vedlekyselých srážek způsobují nejzávažnější ohrožení lesa, stává se vlk vedle dalších šelem opravdovým zachráncem lesa. Bez něj by nebylo možné zmlazení lesa. Veškeré semenáčky totiž sežere přemnožená zvěř," podpořil program na záchranu velkých šelem ministr životního prostředí a bývalý předseda svazu Libor Ambrozek.

Důležité je působení na veřejnost

Český svaz ochránců přírody v roce 1997 založil Národní síť záchranných stanic pro handicapované živočichy. Každoročně totiž končí v lidských rukou velké množství zraněných, nemocných a vyčerpaných volně žijících živočichů. ČSOP prostřednictvím záchranných stanic poskytuje takovým živočichům první pomoc, léčení a následnou rehabilitaci. Cílem této péče je úspěšně vrátit zvířata zase do volné přírody. Jen během loňského roku se ujali ochranáři ve stanicích zhruba sedmi tisíc zraněných a vyčerpaných zvířat. Polovina z nich je už zpět v přírodě. Za tento unikátní projekt dostal Český svaz ochránců přírody v roce 1999 Fordovu cenu. Zvířata trvale poškozená pak slouží v těchto stanicích k ekologické výchově obyvatel. V rámci tohoto programu se také provádějí záchranné přenosy živočichů přímo ohrožených lidskou činností, například ochrana tahových cest obojživelníků, přenosy ohrožených hnízd ptáků a podobně. Další aktivitou ČSOP je program Místo pro přírodu. Od roku 1998 podporuje a koordinuje vytváření pozemkových spolků. Podstatou činnosti pozemkových spolků je využití vlastnických a jiných věcných práv k pozemkům k ochraně přírody, krajiny a kulturních objektů. Samozřejmou součástí aktivit ČSOP je výchovně působit na veřejnost. K tomuto účelu byla zřízena síť center ekologické výchovy. Tato ekocentra pořádají besedy a přednášky pro veřejnost, vydávají informační materiály, provozují knihovny a organizují akce, ke kterým například patří Ekologická olympiáda, Den Země, kampaň Ukliďme svět! Poslední zmiňovaná kampaň má v naší republice úspěch. Je koordinována ve spolupráci s UNEP - United Nations Environment Program - což je program OSN pro životní prostředí. Ukliďme svět u nás probíhá od roku 1993. Tehdy na podzim uklízeli občané 80 států. Dnes už se do kampaně zapojilo 120 zemí. "U nás se v loňském roce do úklidu černých skládek, koryt potoků, příkopů u cest a okolí domů zapojilo oficiálně přes 11 tisíc lidí," podotýká koordinátor kampaně Jiří Rom.

Ochránci si vychovávají své "mladé"

V řadách svazu jsou samozřejmě i děti a mládež, tedy mladí ochránci přírody, nazývaní MOPíci. Při celoroční činnosti v klubovnách, na táborech, přírodovědných expedicích poznávají zákonitosti naší přírody a životního prostředí. Účastní se řady akcí se vztahem k přírodě - Stříbrná nit, Zelená stezka - Zlatý list, Ekologická olympiáda atd. Členové ČSOP mají možnost se prostřednictvím svých základních organizací aktivně podílet na procesu rozhodování o činnostech, které mohou mít dopad na přírodu a životní prostředí. Ročně se účastní kolem tisíce správních řízení, ve kterých mohou účinně bránit negativním zásahům do přírody, například kácení stromů, umisťování staveb do volné krajiny (billboardy, vysílače[8230]). ČSOP je postaven na dobrovolné práci členů. Odborné programy realizuje za podpory ministerstva životního prostředí a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Na některých aktivitách ČSOP významně spolupracují Lesy České republiky, Škoda Auto, Česká spořitelna a desítky individuálních dárců. Finanční podpora přichází i z programu Phare Evropské unie a z programu DFID britské ambasády. Z České republiky je ČSOP vedle státu jediným řádným členem Světového svazu na ochranu přírody IUCN.

Text připravil Pavel Vyčichlo ve spolupráci s Občanským sdružením SANANIM. Náměty a připomínky posílejte na e-mail:

***

Kontakty:

* Český svaz ochránců přírody
Uruguayská 7
120 00 Praha 2
* Tel. 222 516 115
* Fax. 222 511 496
* E-mail: csop@ecn.cz
* http://csop.ecn.cz
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist