https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/radioaktivita-v-houbach-jeste-stale-existuje-ale-uz-neskodi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Radioaktivita v houbách ještě stále existuje, ale už neškodí

10.9.2005 | PLZEŇ | Právo | Karel Havlík |
Nebezpečný radioizotop cesium 137, který spadl v dubnu 1986 z radioaktivního mraku po výbuchu černobylské atomové elektrárny na šumavské lesy, postupně ztrácí na intenzitě.
 
Poločas rozpadu má třicet let. Ještě před deseti roky naměřili odborníci v kilogramu sušených šumavských hub průměrné hodnoty okolo 20 tisíc becquerelů. Vědci se již tehdy shodovali, že takové množství radioaktivity bezprostředně neohrozí zdraví člověka. „To by musel houbař sníst místo 19 až 20 gramů hub nejméně stokrát víc, aby obsah cesia mohl nějak jeho zdraví ovlivnit. Hygienická norma bezpečného množství hladiny cesia dosahuje až 400 000 becquerelů na osobu za rok. Dnes obsahují houby, podle našich měření, podstatně méně radioaktivity než v roce 1994,“ ubezpečil ředitel regionálního centra Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v Plzni Pavel Beran, s tím, že totéž platí i pro ostatní lesní plodiny, např. borůvky. Ovšem houby, na rozdíl od borůvek či brusinek, nasávají vodu z velké plochy, a proto mohou víc „zářit“. Regionální centrum trvale monitoruje obsah radioaktivních látek - včetně beta-zářiče stroncia 90 a dalších prvků - v celém potravinovém řetězci, od zvířat až po mléko, zeleninu, brambory aj. V polovině devadesátých let bylo např. v klatovském okrese zjištěno v mase divočáků až 49 tisíc becquerelů. Obdobné hodnoty se nalezly i v mase srnčí zvěře, zejména z Prášilska a Hartmanicka. „V posledních letech zaznamenáváme významný úbytek radioaktivity. Hodnoty se pohybují kolem 400 až 600 becquerelů, což je hluboko pod normou,“ dodal inženýr Beran. Pro houbaře, kteří by se přece jen radioaktivity obávali, existuje jednoduchý a osvědčený recept z kuchyně odborníků na jadernou bezpečnost. „Ponořte sušené houby do studené vody se solí a nechte půl hodiny ustát. Pak vodu sceďte. Podle intenzity tmavého zabarvení vody poznáte, kolik asi obsahuje cesia, protože se tento prvek váže na barvivo z hub. Pak houby několikrát propláchněte a celou proceduru opakujte ještě jednou.“ Tímto postupem poklesne hladina cesia až dvacetkrát.
reklama

 
Karel Havlík

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist