https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/rakousti-jaderni-fyzici-v-nemilosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Rakouští jaderní fyzici v nemilosti

5.5.2003 | VÍDEŇ | Právo
Ve světě jaderné fyziky mají svůj věhlas, těsně spolupracují s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni. Školí se u nich studenti a pedagogové z univerzit v Praze či Budapešti i odborníci z evropských komerčních jaderných elektráren. "Jen naše vláda nás nechce slyšet," postěžoval si reaktorový fyzik Mario Villa, jeden z desítek vědců a studentů Jaderného institutu rakouských univerzit ve Vídni (ATI).
 
Jak sami rakouští jaderní vědci s černým humorem dodávají, připadají si v posledních letech doma jako trosečníci, ukrývající se na malém ostrůvku v moři protijaderných nálad a protitemelínských kampaní. Do izolace se dostali proto, že považují atomovou energii za bezpečnou.

Chrání nás akademická půda

Šířící se hysterii vyvolanou mezi obyvateli Rakouska protitemelínskou kampaní doložil konkrétním příkladem radiochemik ústavu Andreas Musilek. "Jednou se na nás obrátil zemědělec z Horního Rakouska s tím, že má radioaktivní pec. Jeho pes, který na ní prý s oblibou lehával, náhle ve velkých bolestech zemřel. My jsme ovšem žádné nebezpečné záření nezjistili. Když jsme se ho pak zeptali, kolik bylo psovi let, řekl nám, že devatenáct," konstatoval Musilek. "Nedotknutelnost naší vědecké práce a svobodu názorů nyní chrání před tlakem politiků pouze akademická půda univerzity," svěřil se další z pracovníků institutu.

Rakušané nemají pravdivé informace

"Velmi často vidím v Horním Rakousku plakáty podporující protitemelínské nálady a je mi to velmi líto. S politováním musím konstatovat, že rakouské obyvatelstvo nemá o Temelínu dostatečné a pravdivé informace," míní profesor Harald W. Weber, zabývající se v ATI nízkoteplotní fyzikou a supravodiči. Podle Webera musí lidstvo nadále využívat veškeré dostupné zdroje energií, tedy i jaderné, protože analýzy vývoje energetiky v příštích 50 letech jednoznačně "dávají důvod k obavám". Součástí atriové budovy institutu nedaleko Dunaje je od března 1962 výzkumný jaderný reaktor. Pro experimentální využití z něho dokáží vědci získat krátkodobě výkon až 250 megawattů, což odpovídá jedné čtvrtině výkonu jednoho temelínského bloku. I přes tuto skutečnost se na rozdíl od temelínského obyvatelé Rakouska vlastního reaktoru neobávají. "Kdybyste se zeptal někoho o pár ulic dál, pravděpodobně by ani nevěděl, že zde reaktor vůbec je," konstatoval fyzik Villa.
reklama

 
Petr Pokorný

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist