https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/rodicum-by-mohly-pomahat-lesni-skolky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ižurnál: Rodičům by mohly pomáhat lesní školky

20.4.2010 | PRAHA | Ižurnál | Alžběta Havlová |
Trávit skoro celý den s kamarády v lese - v prostoru, který dává fantazii absolutně volnou ruku! A nakonec oběd formou pikniku. To je bezpochyby sen každého dítěte. V zahraničí jsou tzv. lesní školky už zcela běžné a zdá se, že konečně vzniknou i u nás.
 
Projekt tzv. lesních školek má šanci i v Česku. Po včerejším jednání na ministerstvu životního prostředí je jasné, že musí vzniknout nová vyhláška, která umožní zcela nový systém předškolního vzdělávání. Zoufalý nedostatek míst ve školkách tak vyhrál nad zažitou a nepřekonatelnou představou, že školka je budova s malými záchůdky, kuchyní a hřištěm.

Smyslem lesních školek je totiž soužití s přírodou. Děti jsou celou dobu venku v jakémkoli počasí - tyto školky jsou jenom polodenní. V Německu, kde jsou lesní školky naprosto běžné - je jich tam přes tisíc - to funguje tak, že učitelky mají zázemí - maringotku, dřevený domeček, kde maji hračky, lana a další vybavení pro děti do lesa, a také se tam s dětmi ukrývají před hodně nepříznivém počasí a čtou pohádky nebo krmí morčata a králíky. Každé ráno - ať je sníh, déšť nebo mráz - tedy vyráží do lesa, kde si děti hrají a zároveň se u toho učí - stejně jako v klasických mateřinkách. Oběd je většinou formou pikniku a na záchod se chodí taky ven, na moderní kompostovací WC.

Změna legislativy

Včera o lesních školkách jednali zástupci ministerstev zdravotnictví, kultury, školství, sociálních věcí a práce a další odborníci. A hlavně garantka projektu „Šárynka,“ který je první vlaštovkou myšlenky lesních školek u nás, Tereza Vošáhlíková. Ta je dlouhodobě na stáži v Německu a pracuje v tamní lesní školce.

Důležité je podle ní prorazit české legislativní bariéry, které se školkou počítají jenom jako s budovou. Paradoxní na tom je, že úřady se doteď odvolávaly na přísně hygienické normy Evropské unie, ale samotná unie s lesními školkami problém nemá. Naopak, jejich počet v západních zemích Evropy roste a pro Česko by to bylo řešení současné tragické situace, kdy se do školek nedostanou ani tříleté děti zaměstnaných rodičů.

Lesní školky fungují i ve Švédsku a v dalších zemích Evropy. Počátek historie lesních mateřských škol sahá do 50. let minulého století. Idea první lesní mateřské školy vznikla v Dánsku, kde paní Ella Flautau se svými dětmi a s dětmi sousedů pravidelně trávila čas v blízkém lese. Toto jednoduché řešení nedostatku míst v klasických mateřských školách se rozvinulo v pravidelnou dopolední péči o děti.
reklama

 
Alžběta Havlová

| Ižurnál

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist