https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/rybari-se-obavaji-ukolu-jez-si-zada-ptaci-rezervace
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Rybáři se obávají úkolů, jež si žádá ptačí rezervace

28.12.2004 | JAROSLAVICE | MF Dnes | (vsm) |
Na soustavě jaroslavických rybníků vznikla počátkem prosince chráněná ptačí rezervace pro ohroženého vodního ptáka kvakoše nočního. Vlastníkovi pozemku - Rybníkářství Pohořelice tak přibyly další povinnosti. Ty vyplývají ze systému významných evropských ptačích lokalit Natura 2000.
 
„Veškeré zásahy, které chceme uskutečnit, tak nyní podléhají orgánům ochrany přírody,“ uvedl výrobní náměstek Rybníkářství Pohořelice Roman Osička. Firma si tak bude muset nechat schvalovat například vysekávání travin, rákosí či plevele na okrajích rybníků. Ty přitom odčerpávají značnou část živin. Ochranáři požadují, aby vysekávání nepřesáhlo hranici v rozmezí zhruba od dvou do čtyř metrů. V opačném případě by rybářům hrozily pokuty.

Další novinkou, které se rybáři musejí od nové vyhlášky podrobit, je vyslovení souhlasu se změnou výšky hladiny vody na jaře, v době hnízdění ptáků.

Vysoký stav hladiny rybníka by totiž mohl způsobit, že se hnízdo vyplaví. Při nízkém stavu vody zase mohou hnízda ptáků ohrozit predátoři, jako je liška či zatoulaný pes. „Obavy z uvádění vyhlášky do praxe samozřejmě máme. Jak moc nás to omezí, se teprve ukáže,“ podotkl Osička. Stavět se proti vyhlášce odmítavě by podle něho nemělo žádný smysl.

Nová ptačí rezervace zahrnuje přes tři sta hektarů vodních ploch, a to nejen rybníků. Týká se také největšího rybníku Rybářství Pohořelice, kterým je jaroslavický Dolní, jehož rozloha přesahuje sto osmdesát hektarů vodní plochy.

Ohrožený vodní pták kvakoš noční, kvůli kterému rezervace vznikla, hnízdí na odbahněných ostrůvcích jaroslavických rybníků už desítky let.
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist