https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/s-premnozenou-bekyni-musi-bojovat-letadla
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: S přemnoženou bekyní musí bojovat letadla

15.5.2004 | HODONÍN | Právo
Desítky let staré duby, se kterými nehnou ani vichřice, může ohrozit malá housenka. Zejména jde-li o bekyni velkohlavou, se kterou bojují lesníci na Hodonínsku.
 
Deset let od poslední kalamity žili lesní hospodáři v relativním klidu. Letos na jaře se ale bekyně kriticky přemnožila a pustila se do likvidace listnatých lesů, zejména na Hodonínsku. Malé housenky se po stovkách vydávají na cestu po kmenech stromů do horních pater koruny, kde začínají požírat listí. Než se promění v neškodné motýly, zvládly by zlikvidovat prakticky veškeré listy.
Řádí především na Hodonínsku, kde kriticky ohrozily asi 600 hektarů porostů v katastru Dolních Bojanovic, Mutěnic a Hovoran. Za kalamitní stav se podle lesníka Pavla Navrátila považuje situace, kdy na kmeni stromu najdou čtyři až šest takzvaných hubek s vajíčky bekyně. V problémové oblasti v katastru zmíněných obcí jich na stromech ale napočítali i dvacet až pětadvacet.
"Ve středu večer proto začaly postřiky ohrožených lesních porostů přípravkem Foray. Letadla vzlétla stříkat lesy ještě ve čtvrtek ráno, dnes by měla ošetřit další lesy židlochovického lesního závodu," řekl v pátek Právu vedoucí strážnického střediska Lesů České republiky Bohumil Pipal. Použitý biologický přípravek na hubení bekyně je speciálně vyvinutý tak, aby neměl další negativní dopady na život lesních tvorů. Speciální bakterie působí na trávicí ústrojí housenek, které následně hynou.
"Bekyně velkohlavá přednostně likviduje listí dubů. Když vše sežere, pak začíná ničit další porosty, už bez rozdílu druhu stromu. Napadá lípy, habry a další. Stromy se po jejich nájezdu vzpamatují, protože je teprve začátek vegetačního období. Pokud bychom ale nezakročili, byly by při dlouhodobém nájezdu bekyně velmi zeslabené," řekl Pipal. S bekyní mají zkušenosti i na Břeclavsku, kde kromě lesních porostu páchá škody na ovocných stromech. Podle odborníků její výskyt skutečně asi v desetiletých intervalech graduje, takže letošní zkušenost strážnických lesníků odpovídá poznatkům expertů.


reklama

Milan Vojtek

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist