https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/skladka-nemeckeho-odpadu-v-libcevsi-znovu-vzplala
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Skládka německého odpadu v Libčevsi znovu vzplála

10.2.2006 | LIBČEVES | Právo | Šárka Tonarová |
Obyvatelé obce Libčeves na Lounsku ještě ani pořádně nevyvětrali po nedělním požáru skládky německého odpadu a už oheň znovu zahrozil. V noci z úterý na středu začalo v bývalých silážních jamách opět hořet.
 
„Odpad vzplál od skrytého ohniska. Od půl jedenácté večer do jedné hodiny ráno ho likvidovaly dvě profesionální a čtyři dobrovolné jednotky z Lounska. Na místě zůstali hasiči z Libčevsi,“ uvedl mluvčí severočeských hasičů Lukáš Marvan.

Podle starostky Vlasty Staňkové (nez.) budou hlídat místo nejméně do pátku. Obec kvůli požáru kontaktovala jednatele firmy, který areál vlastní. „Požádali jsme i policii, aby na místo častěji zajížděly hlídky, máme tam také hasiče. Víc toho udělat nemůžeme,“ pokrčila rameny.

Měl by se změnit zákon

Na firmu Bau 24, která odpadky do Libčevsi pravděpodobně ze SRN přivezla, podala trestní oznámení. „Věděli jsme už od poloviny prosince, že se něco děje. Lidé nás upozornili, že se do bývalého statku sváží odpad. Informovali jsme inspekci životního prostředí i celníky. Těm se pak podařilo několik kamiónů zadržet a vrátit. S vyloženým odpadem si však už žádná instituce nevěděla rady. Měl by se změnit zákon,“ zlobí se starostka.

Stejný názor mají i další radnice na severu Čech. Všechny vesměs vědí, jak postupovat, když je začne zaplavovat nelegální odpad, většinou jim to však není moc platné. „Instituce udělají jen to, co jim dovoluje zákon. Například nevstoupí na soukromé pozemky bez souhlasu vlastníka nebo nájemce. Zdráhají se ho potrestat, když ho nechytí při činu,“ shodují se starostové.

Také podle celníků je nejlepší, když se podaří zastavit ještě naložený kamión a prověřit, zda deklarované zboží odpovídá obsahu. Právě to se stalo v Libčevsi. Čtyři kamióny i s nákladem odpadů po kontrole putovaly na střežené místo do Dubí na Teplicku, v neděli se dva vrátily do Německa.

V silážních jamách a ve skladovací hale přesto zůstalo na 4000 tun odpadků, polovina z nich shořela při požáru. Přestože vyšetřovatelé ještě neupřesnili jeho příčiny, lidé v obci jsou přesvědčeni, že oheň někdo založil.
reklama

 
Šárka Tonarová

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist