https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/studanek-s-pitnou-vodou-je-cim-dal-mene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Studánek s pitnou vodou je čím dál méně

20.8.2009 | OPAVA | Právo
Zřejmě už jen v básních platí pro severní Moravu a Slezsko slova známého verše: Znám křišťálovou studánku…
 
Ukazují to alespoň poslední kontroly hygieniků zaměřené na kvalitu vody ve studánkách. Z jednadvaceti kontrolovaných míst totiž jen čtyři vyhověla předpisům.

Hygienici se zaměřili na studánky, které jsou zaneseny v Národním registru pramenů a studánek a zároveň patří mezi lidmi často využívané prameny. „Odebrané vzorky byly analyzovány v rozsahu mikrobiologických, biologických a základních fyzikálních a chemických ukazatelů,“ objasnila Helena Šebáková, ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje.

Požadavkům na pitnou vodu vyhověla jen studánka U hájku v Lískovci na Frýdecko-Místecku a trojice studánek na Novojičínsku: Železitý pramen v Hostašovicích, Bannerova studánka v Šenově u Nového Jičína a studánka Panna Maria ve skále u Spálova.

„Všechny ostatní studánky nevyhověly po mikrobiologické stránce,“ upozornila Šebáková s tím, že kontrola odhalila největší mikrobiální kontaminaci ve třech studánkách na Opavsku: ve studánce Maria Talhof v Melči, studánce Nový Dvůr ve Stěbořicích a studánce v Radkově. Výsledky odběrů nejsou pro členy Českého svazu ochránců přírody, kteří se o studánky nejčastěji starají, nijak překvapující. „Upřímně řečeno, nevím si se současnou situací rady. Sám vodu z lesních studánek piju, vědom si možných rizik, a jako lesník se vzpírám doporučení hygieniků ošetřovat je podobně jako jiné zdroje vody,“ vysvětlil Jan Bílovský, jeden z těch, co se starají o studánky na Opavsku. Podle něj by se měla čistotě studánek věnovat větší pozornost.

„A to nejen z kulturních důvodů, ale hlavně proto, že se jedná o rezervní rezervoáry pitné vody.“
Bílovský potvrdil, že většina lidí považuje lesní studánky za křišťálově čisté, což v případě mikroorganismu neplatí, a proto bez obav pijí jejich vodu. To hygienici často považují takřka za hazard se zdravím.

„Ani vyhovující výsledek prováděných rozborů však neumožňuje s jistotou konstatovat, že voda je trvale pitná. Kvalita vody se může náhle změnit z několika důvodů,“ poukázala šéfka moravskoslezských hygieniků Šebáková a dodala, že používání vody ze studánek k pití může být velmi rizikové.
„Mikrobiálně kontaminovaná voda může být příčinou řady infekčních onemocnění, zejména průjmových.“



reklama

 
Pavel Karban

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist