https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/studenti-odhaneji-zvedavce-od-sokolich-hnizd
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Studenti odhánějí zvědavce od sokolích hnízd

9.5.2003 | DĚČÍN | MF Dnes
Původně si mysleli, že budou zasahovat proti lupičům. Nakonec "jen" odhánějí turisty. V tichu skal Národního parku České Švýcarsko u Hřenska se studenti střídají při hlídání hnízd sokolů stěhovavých. Na pomoc profesionálním strážcům parku přijela tento týden skupina mladých lidí z jižní Moravy. Sledují okolí hnízdišť, kde kriticky ohrožení ptáci vysedávají mladé.
 
Je to ohromná relaxace

"Myslela jsem si původně, že budeme přímo hlídat hnízda před lupiči, ale je to trochu jinak," začíná své vyprávění o pobytu ve skalách Jana Jurišová z Břeclavi. Úkolem studentů je zajistit ptákům klid. Na místě jsou tedy proto, aby do vymezené oblasti nevpustili žádné turisty. "Včera kolem nás prošli nějací Rakušané. Volali jsme strážcům, ale nakonec sem nemuseli, protože turisté odešli," popisuje zatím jediný konflikt Jurišová. Pětadvacetiletou studentku brněnské univerzity přilákala na sever Čech touha po dobrodružství. "Celý den být ve skalách je ohromná relaxace. Beru tenhle týden jako hezkou dovolenou," směje se Jurišová. Studenti ubytovaní v Mezné u Hřenska hlídají dvě hnízda. Na obě špatně dostupná místa nezbývá než se dostat pěšky. Kromě odpočinku v soutěskách parku je tak hlídání hnízd doprovázeno i kvalitními sportovními výkony. Cesta k hnízdištím totiž trvá bezmála hodinu. Jihomoravská skupina se vrátí domů v neděli, kdy ji vystřídají další mladí lidé. Studenti se přihlásili na inzeráty, které po celé republice rozeslali ekologové z organizace Děti Země.

Přilétli i čápi

Profesionální strážci si pomoc studentů pochvalují. Právě teď totiž čekají i mladé dvou párů vzácných čápů černých a jejich hnízdiště hlídají rovněž. Zatímco dravci do těchto zeměpisných šířek patří, jsou černí čápi podle Pavla Bendy z vedení parku u nás raritou. "Tady v pískovcových skalách je poměrně sucho, takže se jich tu více než současné dva páry objeví jen výjimečně," tvrdí Benda. Na německé straně hranice prý ochránci sledují hnízdění čtyř párů těchto ptáků. Kolik mláďat čápů by u Děčína mohlo přijít na svět, neumí Benda odhadnout. Mladých sokolů by se podle něj mohlo vylíhnout kolem deseti. Hnízdiště budou ochránci přírody bedlivě sledovat zhruba do poloviny června. Sokol stěhovavý byl v Česku zcela vyhuben. Na sever Čech se vrátil v osmdesátých letech, kdy ochránci přírody v Německu vypustili 77 těchto vzácných ptáků. Vysedávání mladých hlídají lidé z národního parku již zhruba pět let. "Míváme tu tak dva tři páry. Přestože se jmenují stěhovaví, zůstávají tu starší ptáci prakticky po celý rok," popisuje chování sokolů Pavel Benda z vedení parku. Ptáci s jejich kroužky se již objevili v Itálii a Francii.
reklama

 
Milan K. Osvaag

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist