https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/ticho-prosi-lide-u-silnic
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Ticho, prosí lidé u silnic

19.4.2007 | PRAHA | MF Dnes | Pavla Kubálková, Alice Kottová |
„Bydlíme tady čtyřicet let, ale to, co se tu děje poslední roky, jsme ještě nezažili. Už ani nepamatuji, kdy jsme se naposledy pořádně vyspali,“ říká Zdeněk Synáč, který žije od roku 1966 v Bítovské ulici poblíž pražské magistrály.
 


Stejně jako jeho trápí hluk další tisíce obyvatel Prahy 4.

Podle hlukové studie, kterou si nechali místní vypracovat, dosahuje hladina hluku v této oblasti v průměru 77 decibelů ve dne a 70 v noci, přitom hygienický limit je 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci.

Nepomohla jim ani protihluková okna, která si nechali na své náklady udělat. „Navíc když začne být teplo, nemůžeme okna ani otevřít,“ stěžuje si Synáč. Hluk z magistrály neustává ani v noci. „Je tady čtyřiadvacet hodin denně,“ řekl Synáč.

Nepomohl jim ani soud

Spolu s dalšími třemi tisíci lidmi, kteří u hlučné dálnice bydlí, proto podal žalobu proti pražskému magistrátu. Stěžovali si, že město, které je vlastníkem magistrály, s jejich problémem nic nedělá. Včera Obvodní soud pro Prahu 1 jejich žalobu zamítl.

Soudkyně Libuše Fritzová sice uznala, že ulice 5. května je jednou z nejhlučnějších a že magistrát jako její vlastník toleruje překračování hygienických limitů hluku. Nicméně poukázala na to, že situace není v brzké době řešitelná. „Technicky není možné, aby město samo hluk snížilo v krátké době,“ odůvodnila své rozhodnutí Fritzová. Podle ní se navíc magistrát snaží celou situaci řešit. „Jedná se ale o dlouhodobé řešení, o výstavbu městského okruhu,“ dodala.

S jejím odůvodněním však žalující nesouhlasili. Argumentují, že ani městský okruh hluk nesníží, protože zde auta budou jezdit dál.

Podle právní zástupkyně žalujících Aleny Bányaiové soudkyně vycházela z toho, že lidé žijí v postiženém místě již dlouho, a tak hluk budou moci ještě vydržet. „Budeme se odvolávat, považujeme rozhodnutí soudu za protiústavní,“ dodala.

Pražský magistrát souhlasí s verdiktem soudkyně, že je situace v okolí magistrály neřešitelná. Snížení hluku o překročené decibely by podle právníka magistrátu Františka Gebauera znamenalo její skoro úplné zavření. I radnice tvrdí, že vše vyřeší plánovaný pražský okruh.

Hluk je problém všech měst

S hlukem bojují lidé v celém Česku. Například v Plzni trápí nadměrný hluk obyvatele u všech hlavních silničních tahů. Lidé žijící u jedné z rušných křižovatek proto poslali petici na krajskou hygienickou stanici. To nepomohlo.

Krajská hygienička dovolila správci silnic snižovat hluk na rozumnou hranici až do roku 2010.

Problém s hlukem lidí z Budějovické ulice v Táboře by mohla vyřešit plánovaná rekonstrukce této tepny, kterou za den projede až 20 tisíc aut. Sníží se počet jízdních pruhů a širší chodníky oddělí od silnice stromy. Kdy rekonstrukce začne, se zatím neví.

V Buchlovicích ve Zlínském kraji zase pomohla lidem od hluku až petice a protesty. Teprve poté vyrostla u hlavního tahu na Slovensko protihluková bariéra.

Jak nastolit ticho?

Hygienici přiznávají, že chránit se před hlukem je těžké.

„Pokud mu běžná okna nebrání, měli by se lidé obrátit na majitele domu. Ten by mohl požadovat po technické správě komunikací, aby buď přispěla, nebo zaplatila nová, protihluková okna,“ popsal pražský hygienik Vladimír Polanecký. Zákon, který by to přímo nařizoval, neexistuje. Problémy u silnic by mohlo zase vyřešit položení nízkohlukového asfaltu. To se však dělá až při plánovaných opravách silnic. Jedinou z možností, která lidem většinou opravdu pomůže, je sepsání petice a opakované požadavky na města a obce, aby se hlukem začaly zabývat.

Stupnice hluku

180 decibelů

velký raketový motor

140 decibelů

varhany, malý letecký

motor

130 decibelů

velká sbíječka

110 decibelů

automobil na silnici

při rychlosti 80 km/h

90 decibelů

křičící člověk

80 decibelů

domácí prostředky

a zařízení

77 decibelů

uvnitř bytu u magistrály

ve dne

70 decibelů

uvnitř bytu u magistrály

v noci

68 decibelů

běžně mluvící člověk

60 decibelů

malý ventilátor

50 decibelů

norma pro byt v noci

Pozn.: intenzita hluku metr od zdroje Zdroj: skripta Hluk a otřesy, ČVUT, měření v bytech u pražské magistrály
reklama

 
Pavla Kubálková, Alice Kottová

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist