https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/tridit-odpad-lze-v-kraji-jen-nekde
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Třídit odpad lze v kraji jen někde

24.3.2003 | KARLOVY VARY | MF Dnes
Lidí, kteří třídí odpad na papír, plasty a sklo , je v Karlovarském kraji výrazně méně než ve zbytku republiky. Především proto, že mnozí ani tuto příležitost nemají.
 
„Ze 132 měst a obcí kraje systematicky třídí odpad jen 50 samospráv, což není ani 38 procent. Zatímco celostátní průměr je téměř 26 kilogramů tříděného odpadu na osobu a rok, v Karlovarském kraji to není ani polovina,“ informoval zástupce celostátního systému třídění odpadů Ekokom pro Karlovarský kraj Luděk Königsmark. Ekokom si slibuje zlepšení od připravované osvětové kampaně. „Chceme situaci v tomto kraji zlepšit i za cenu nákupu kontejnerů pro třídění na naše náklady. Jednáme s referátem životního prostředí na krajském úřadu, ale uvítáme i další partnery, například Regionální rozvojovou agenturu či sdružení měst a obcí,“ řekl Königsmark. Tříděním přitom městské a obecní samosprávy nejen ušetří za stále dražší skládkování, ale část nákladů se jí ještě vrátí jako podíl z prodeje tříděného odpadu jeho zpracovatelům. „Například městu Loket, kde se mohou lidé zbavit vytříděných odpadků dokonce na devatenácti místech, se za tříděný odpad vrátí téměř 70 procent nákladů,“ uvedla vedoucí karlovarské filiálky svozové odpadové společnosti ASP Veronika Hozová. Tím, že město zřídilo hodně míst na třídění, se tato místa více přiblížila obyvatelům a ti tak začali více třídit. „Podíly na prodeji tříděného odpadu se navíc vypočítávají o to vyšší, oč je příznivější poměr mezi nevytříděnými a vytříděnými odpadky,“ upozornila Hozová. Hodně také záleží na dostatku informací a opravdu důslednosti domácností a firem. „Největší problém je, když lidé například do nádob na plasty nasypou i papírové nebo skleněné odpadky. Celý kontejner plastů se tak znehodnotí a skončí na skládce,“ uvedl ze své zkušenosti Josef Kučera, který má odpadové hospodářství na starosti na chebské radnici. „Město pak namísto příjmu za tříděný odpad naopak dvakrát zaplatí - za separační místo a za skládkování,“ vysvětlil Kučera. „Posádky svozových vozidel se do separačních nádob dívají a když je mezi tříděným odpadem netříděný, musí vše odvézt na skládku,“ potvrdila Veronika Hozová z ASP. „Na skládkách takhle skončí celkem až třetina odpadu, který se lidé snažili vytřídit,“ upozornila Hozová.
reklama

 
Tomáš Kábrt

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist