https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/ustecky-kraj-chce-omezit-ztratovou-zeleznicni-dopravu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Ústecký kraj chce omezit ztrátovou železniční dopravu

27.7.2007 | ÚSTÍ NAD LABEM | Právo
Ústecký kraj se rozhodl od nového jízdního řádu Českých drah, který začne platit 9. prosince, neobjednat na pěti železničních tratích vlakovou dopravu. Půjde o trať 113 v úseku Čížkovice-Obrnice, trať 120 v úseku Žatec–Deštnice, 132 Děčín–Oldřichov u Duchcova, 137 Chomutov–Vejprty a 160 úsek Podbořany–Žatec západ.
 
Na úseku Peruc–Louny trati 110 má být dosavadní doprava zredukována na polovinu.

„Na těchto tratích totiž jezdí minimum cestujících, lidé dávají přednost autobusům. Ústecký kraj tak na každé z těchto tratí ročně prodělává několik miliónů korun,“ prohlásil radní pro dopravu Milan Franc (ODS).

Autobusové linky, které vlaky nahradí, nebudou za každou cenu kopírovat dráhu. Mají být vedeny tak, aby co nejvíce vyhovovaly občanům.

„Je nutné říct, že všechny regionální tratě zkrátka udržitelné nejsou. Nahrazovat regionální vlaky autobusovou dopravou je praxe běžná i v Evropě. Například německá Deutsche Bahn má největší autobusovou společnost v zemi,“ připomněl náměstek generálního ředitele ČD Jiří Kolář.

Tento krok se ale nelíbí, jak potvrdil starosta Jaroslav Doubrava (KSČM), kupříkladu občanům Telnice na Ústecku a výhrady mají i zelení. „Domníváme se, že to povede ke snížení dopravní obslužnosti pro mnoho obcí,“ konstatoval krajský místopředseda zelených Jiří Škoda.

Podle něj by kraj měl mít zájem na zachování tratí především z toho důvodu, aby se mu časem nerozpadl celý systém veřejné dopravy. Rušení vlaků podle zelených povede k nárůstu osobní automobilové dopravy, k znečištění životního prostředí a k poškozování komunikací.

Podle radního France ale kraj za vlaky objedná autobusy, které budou jezdit mnohem častěji než vlaky a nabídnou lidem lepší komfort cestování. Stavět budou v centrech obcí, kam to budou mít lidé blíže než na nádraží.

reklama

Rudolf Prchal

| Právo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist