https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/usti-pripravuje-projekty-na-geotermalni-vrty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Ústí připravuje projekty na geotermální vrty

21.3.2003 | ÚSTÍ NAD LABEM | Právo
Město Ústí nad Labem se sice mnoho let může pochlubit dvojicí krásných termálních koupališť, ale přesto připravuje další významné projekty, které by měly zvýšit využití vody z geotermálních vrtů.
 
"Do budoucna se totiž počítá s tím, že ji využije iv jiných zařízeních především k vytápění," řekl novinářům náměstek ústeckého primátora Miroslav Harciník (ODS). Příští rok v létě by již například měla využívat geotermální vrt při vytápění ústecká zoo, kde jsou také práce nejdále. "Životnost zařízení, pokud je nijak nebudeme renovovat, je 15 let. Při opravách až 25 let. Návratnost investice při současných cenách tepla je již za sedm let," upozornil Harciník. Vrt, s jehož výstavbou začalo město zhruba před 2,5 roku, je podle náměstka hotov. Další stavby, které umožní teplo z podzemí rozvádět po zoo, chce město zahájit letos v létě a dokončit do roka. Podle Harciníka investice přijde zhru ba na 34 miliónů korun, městu přispěje i Státní fond životního prostředí. Město také uvažuje o tom, že podzemní vodu využívanou v městských lázních upotřebí při vytápění muzea, jehož rekonstrukci za 110 miliónů korun připravuje. "Samotná úprava topení přijde na 15 až 20 miliónů korun," uvedl Harciník. Ústí by stejnou vodu využilo i při vytápění městského divadla. Vodou z geotermálních vrtů chce podle náměstka vytápět také koleje místní univerzity. Do budoucna plánuje vybudovat i aquapark. Ten Ústečanům slíbila ve svém programovém prohlášení vládnoucí koalice. Podle Hraciníka však ještě není ani vybrána lokalita, kde by měl tento areál vyrůst. Město Ústí zatím využívá čtyři vrty, jejich vybudování a obnova stála 10,6 miliónu korun. Na severu Čech využívá geotermální vrty k vytápění také Děčín. Tamní společnost Termo po spuštění zařízení za 531 miliónů korun sníží zhruba o třetinu spotřebu zemního plynu. Část podzemní vody také využije firma Vivendi Water, která ji po vyčištění bude dodávat do sítě.
reklama

Rudolf Prchal

| Právo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist