https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/v-jistebnici-jsou-proti-ulozisti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: V Jistebnici jsou proti úložišti

19.4.2004 | JISTEBNICE | MF Dnes
Polovina obyvatel Jistebnice u Tábora přišla v sobotu říci své ne v referendu o úložišti vyhořelého jaderného paliva na území své obce. Ačkoliv drtivou většinou více než sedmadevadesáti procent lidé zamítli podzemní stavbu velikosti fotbalového hřiště blízko Jistebnice, jejich hlas vláda nevyslyší.
 
Třebaže v Jistebnici žije 1606 obyvatel, volit jich přišlo pouze 823, tedy 51,25 procenta. Přitom 97,33 procenta bylo proti úložišti. "Hlasoval jsem samozřejmě proti úložišti, protože ani já nechci mít za domem vyhořelé jaderné palivo z elektráren, které nechce vůbec nikdo," řekl dvaatřicetiletý Pavel Novák.
Většina obyvatel sice volila stejně jako tento muž, ale víceméně jen symbolicky. Je jim totiž jasné, že ačkoliv v referendu jasně dají najevo, že žádný sklad vyhořelého paliva nechtějí, jejich hlas příliš rozhodnutí vlády nezvrátí. Premiér Špidla totiž při referendu v Lodhéřově na Jindřichohradecku prohlásil, že několik lidí z vesnic nemůže blokovat tak významný zájem státu, jakým úložiště je.
"Špidlovo prohlášení je špatné a dost nás tehdy zaskočilo. Bohužel, jak je vidět, v našem státě referendum výsledek neovlivní," shodli se manželé Jana a Jaroslav Vackovi ze Věstonína patřícího k Jistebnici.
Také starostu obce přístup vlády mrzí a tvrdí, že stát by měl názor obyvatel brát vážněji. "V jiných zemích běžně funguje, že referendum donutí vládu změnit rozhodnutí. Ačkoliv výsledek tohoto našeho hlasování přesně kopíruje stav v obci, k ničemu to nepovede," řekl starosta František Plocha.
Výsledek referenda přitom dnes již nikoho z úřadů, které mají co do činění se stavbou úložiště, nepřekvapuje. Naopak všichni už dopředu očekávají hlasování mezi 90 a 100 procenty proti úložišti. "Premiér a vláda na lidi hodně dají. Už nyní bylo k referendům přihlédnuto a výzkum lokalit na pět let zastaven. Myslím, že referenda budou mít váhu při rozhodování, protože dnes už nemůžeme říct, že postavíme úložiště tady a tady a nebudeme se nikoho ptát," řekla předsedkyně ústavu pro jadernou bezpečnost Česka Dana Drábová.
Většinu obyvatel Jistebnice ale ani to neuklidnilo. Obávají se, že kdyby blízko obce úložiště vzniklo, život ve vesnici by se zastavil a lidé by se stěhovali pryč. "Je těžké předpovídat, jak by to bylo, ale věřím, že zde žádné úložiště nebude a naše škola nebude muset vůbec řešit problémy třeba s nedostatkem dětí. Největší problém je podle mě, že nemáme úplné informace a lidé zodpovědní za úložiště nám neodpověděli na všechny otázky," řekl ředitel jistebnické školy Bořek Jelínek, který také hlasoval proti úložišti.


reklama

 
Václav Janouš

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist