https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/zaplavovanym-obcim-se-priblizila-vidina-hrazi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Zaplavovaným obcím se přiblížila vidina hrází

7.9.2006 | PRAHA | Právo | Radek Plavecký |
Přesně čtyři roky po katastrofálních povodních, které zdevastovaly desítky vesnic a měst ve středních Čechách, se pohnula jednání o protipovodňových opatřeních. Ještě v tomto roce má být z krajského rozpočtu investováno 6 miliónů korun. To je však jen malá část toho, co je ve skutečnosti potřeba.
 
„Kraj ze svého rozpočtu nemůže financovat celé stavby, proto se snažíme obcím přispět a financujeme alespoň projektové dokumentace,“ řekl Právu mluvčí krajského úřadu Martin Kupka.

Kraj nyní vybral zpracovatele projektové dokumentace ke stavebnímu povolení pro akci Protipovodňová ochrana obce Zálezlice. Ty byly téměř celé zničeny, povodeň přečkalo jen pár domů a kolem tří set lidí tady během srpnových záplav v roce 2002 ztratilo střechu nad hlavou.

„Škody z tehdejších záplav převyšovaly náklady na vybudování valu, který by nás ochránil. Vzhledem k tomu, že tato hrozba je u nás několikrát do roka - letos už jsme měli menší záplavy dvakrát - určitě se val vyplatí. Jeho cena ale rok od roku roste, jak se navyšují náklady a ceny, takže letos už kalkulace vychází na 120 miliónů korun,“ uvedla pracovnice obecního úřadu v Zálezlicích Zdeňka Čížková.

I kraj uznal, že hrozba je v Zálezlicích téměř permanentní, a proto rada kraje pro obec odsouhlasila návrh na zpracovatele, který vytvoří projekt za cenu 1,45 miliónu korun bez DPH. „Byli bychom rádi, kdyby se s budováním začalo příští rok, ale bude problém získat peníze. Snažíme se u státu, v Evropské unii, na kraji, prostě všude,“ poukázala Čížková na největší zádrhel. Ten budou muset vyřešit i v dalších obcích, kde jsou opatření nutná.

Projektové přípravy s krajským příspěvkem zatím probíhají například pro akce ve Štěchovicích, Mělníku, Mnichově Hradišti, Nymburku, Poděbradech či Týnci nad Sázavou. Největší stavba se ale má realizovat ve zmíněných Zálezlicích. Tam má vzniknout val kolem Labe a Vltavy, které z obou stran lemují obec. Val má být dlouhý 1600 metrů a vysoký v nejvyšším místě až 6 metrů.
reklama

 
Radek Plavecký

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist