https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/zasobniky-ve-spolchemii-se-schovaji-pod-zem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Zásobníky ve Spolchemii se schovají pod zem

10.7.2007 | ÚSTÍ NAD LABEM | Právo | Rudolf Prchal |
Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem (Spolchemie) naplňuje svůj závazek ke zvýšení bezpečnosti skladování propylenu.
 
Investice, jejíž celkové náklady přesáhnou 50 miliónů korun, spočívá ve vybudování dvou ležatých zasypaných zásobníků na ústeckém Ovčím vrchu. „Je to nejbezpečnější řešení skladování hořlavého propylenu, jak ho navrhli přední experti na bezpečnostní inženýrství. Stavba se nyní dostává do nejdůležitější fáze,“ potvrdil Právu mluvčí chemiků Zdeněk Rytíř.

Zatím bylo ukončeno vrtání a betonáž několika desítek pilotů obvodového pažení. Na severní straně stavby se započalo s betonáží pilotové stěny a provádí se kotvení. Na dně stavební jámy bude zhotovena základová deska, která bude zhruba tři metry pod úrovní terénu. Na desku se v srpnu umístí dva ležaté zásobníky, které mají šířku 3,5 metru a délku 28 metrů. Předtím ale ještě dojde na ochranu zásobníků proti korozi.


Propylen ohlídají kamery

Podle Rytíře rovněž probíhají úpravy drenážního systému. V rámci květnové zastávky provozu Epitetra byly zhotoveny nové napojovací body stávajícího potrubí na budoucí potrubní systém. Dokončují se také výběrová řízení na dodávku kamerového systému a katodového ochranného systému.

Po nezbytných montážních pracích by mělo dojít k přepojení stávajících kulových zásobníků na podzemní tanky o podzimní zastávce provozu Epitetra, čímž bude zahájen zkušební provoz. Kolaudace stavby pak proběhne v polovině prosince. „Zatím se zvažuje, jaký bude definitivní osud současných kulových zásobníků na propylen,“ doplnil manažer tohoto projektu Miloslav Čáp.

„Jedno je ale jisté, nebudou již do budoucna používány na skladování propylenu,“ dodal. Připravují se však variantně záměry, které by ve svém důsledku měly dále přispět ke zvýšení celkové bezpečnosti provozu.

Z „kuláčů“ by se tak mohly stát buď vodojemy, nebo zásobníky na inertní dusík.

reklama

 
Rudolf Prchal

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist