https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/zemedelci-prichazeji-o-pudu-protoze-cizinci-ji-lepe-zaplati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Zemědělci přicházejí o půdu, protože cizinci ji lépe zaplatí

11.6.2003 | PLZEŇ | Právo
Tuzemští zemědělci v pohraničí přicházejí o půdu, kterou roky těžce obdělávali. Pozemkový fond (PF) totiž desítky hektarů půdy, kterou dosud měli tuzemští zemědělci v pronájmu, nabízí v prodeji.
 
Ve volné soutěži nemá chudý český zemědělec ve srovnání se zahraničním šanci, takže o půdu přichází. Vyplynulo to z informací poslance Miloše Patery (ODS). "Podařilo se nám nyní v Poslanecké sněmovně prosadit změnu zákona o pravidlech prodeje zemědělské půdy," uvedl Patera, podle kterého měl až dosud dosavadní nájemce předkupní právo na půdu pouze do rozlohy 300 hektarů. Tento limit se podařilo navýšit na 500 hektarů," uvedl Patera s tím, že původní návrh zněl na 700 hektarů, ale neprošel. "Sešli jsme se na tomto kompromisu," dodal s tím, že zákon je nevýhodný pro velké zemědělské podniky, kterých v Karlovarském kraji hospodaří asi patnáct. Zemědělci, kteří hospodaří na více než 500 ha zemědělské půdy, které mají pronajaté od PF, tak nemají jistotu, že na pozemcích zůstanou. "Může se stát, že se budou jenom dívat na techniku, kterou za milióny během posledních let nakoupili, a teď jim bude k ničemu," uvedl jeden z chebských zemědělců. "Sedm let splácím traktor a teď hrozí, že přijdu o pole pronajatá od Pozemkového fondu. Ze 280 hektarů je nyní již 90 nabízeno ve volné soutěži v prodeji," poukázal další ze zemědělců. "Tuzemský zemědělec nemá šanci ve volné soutěži uspět s německým investorem. Mám pocit, že PF se snaží ještě před tím, než zákon o prodeji zemědělské půdy vejde v platnost, jít zahraničním zemědělcům na ruku," kroutil hlavou. Patera přitom doložil několik protokolů PF o převodech zemědělské půdy. Z nich jasně vyplývá, že na prvních místech se v soutěži umisťují firmy s ručením omezeným, které sice zastupuje občan ČR, ale za společností podle výpisu z obchodního rejstříku stojí německý nebo nizozemský kapitál. Tyto společnosti nabízejí za pozemky minimálně jednou tolik než dosavadní nájemci, kteří figurují v soutěži zpravidla za několika zahraničními zájemci. "Větší objem hektarů přednostního práva pro tuzemské hospodáře se nepodařilo prosadit, protože mezi poslanci byly obavy, aby se levně pozemků nezmocnili rovněž pohrobci bývalých družstev, kteří by mohli s pozemky spekulovat," vysvětloval jen částečný úspěch v Poslanecké sněmovně Patera. "Jak jsem mohl ale zemědělce v našem kraji poznat, nic takového tady nehrozí," podotkl senátor Vladimír Kulhánek (ODS). "Zkusím ještě v Senátu, kam změny v zákoně nyní směřují, zjistit, jaká je vůle a nevůle limit 500 hektarů posunout výše," uzavřel senátor.
reklama

 
Rudolf Voleman

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist