https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/zluty-snih-vydesil-polske-vesnicany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radiožurnál: Žlutý sníh vyděsil polské vesničany

24.2.2004 | PRAHA | Radiožurnál
Žluté až bledě oranžové skvrny na sněhu vystrašily obyvatele vesnic v polských Bieszczadech, horách v jihovýchodním cípu země. Hygienická stanice po několika hodinách oznámila, že nejde o toxický spad. Vysvětlení bylo docela exotické.
 
Žlutý povlak na sněhové pokrývce obyvatele podhorských vesnic nepříjemně překvapil. K obezřetnosti je vyzývali i hasiči. Protože se původ spadu nepodařilo ihned určit, nabádali občany, aby nepoužívali vodu z nekrytých studní a vyhýbali se kontaktu se sněhem.

Hygienická stanice později oznámila, že se nejedná ani o jedovatý ani radioaktivní spad a že není čeho se obávat. Oranžové zbarvení sněhu mohl způsobit velký požár za hranicemi na Ukrajině, nebo písek, přenesený větrem z velmi vzdálených oblastí.

A to se nakonec ukázalo pravdou. Sníh do oranžova nezbarvil žádný jedovatý odpad odkudkoli, ale docela obyčejný, velmi jemný písek. Není vyloučeno, že lidem na jihovýchodě Polska spadl na zem se sněhem pozdrav ze Sahary.
reklama

 
Pavel Novák, Milan Kopp

| Radiožurnál

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist