https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/francie-pytlaci-vnikli-do-zoo-zastrelili-mlade-nosorozce-tuponoseho-a-odrizli-mu-roh
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francie: Pytláci vnikli do zoo, zastřelili mládě nosorožce tuponosého a odřízli mu roh

8.3.2017 09:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dosud nepolapená skupina pytláků se sem v průběhu pondělní noci vloupala, zastřelila čtyřletého samce nosorožce tuponosého přímo ve výběhu, a roh mu na místě odřezala motorovou pilou. Ilustrační snímek
Dosud nepolapená skupina pytláků se sem v průběhu pondělní noci vloupala, zastřelila čtyřletého samce nosorožce tuponosého přímo ve výběhu, a roh mu na místě odřezala motorovou pilou. Ilustrační snímek
Ohrožení nosorožci nejsou vybíjeni pytláky jen v afrických savanách či v Asii, ale dnes už i v Evropě. Potvrzuje to případ, který se odehrál na začátku týdne v Parc zoologique de Thoiry na západním předměstí Paříže. Dosud nepolapená skupina pytláků se sem v průběhu pondělní noci vloupala, zastřelila čtyřletého samce nosorožce tuponosého přímo ve výběhu, a roh mu na místě odřezala motorovou pilou. Informuje o tom server Independent.
 

Stejně krutě jako v Thoiry si pytláci počínají po celém světě celá desetiletí. Nezvyklý není způsob provedení, ale místo činu. Evropským zoo se totiž dosud nájezdy pytláckých tlup vyhýbaly. Podle zpráv uveřejněných v deníku Independent se první zvířecí obětí na našem kontinentu stal čtyřletý samec nosorožce tuponosého jménem Vince, jeden z 250 nosorožců tuponosých, které se zatím podařilo v zoologických zahradách odchovat. V zoologické zahradě Thoiry přitom pobýval relativně krátce. Exemplář, který se v roce 2012 narodil v nizozemské zoo v Arnhemu, sem byl převezen teprve v březnu roku 2015. Na cestu do Francie tehdy vyrazil i s o rok starším samcem Brunem.

Přečtěte si článek Minulé pondělí zaútočili pytláci na nosorožce ve francouzské zoo. Jak se s novou hrozbou vyrovnají české zoologické zahrady?

Jak píše místní deník Le Parisien, osud zabitého nosorožce Vince měl velmi pravděpodobně čekat i výše zmíněného Bruna a sedmatřicetiletou nosorožčí samici Grácii, kteří s ním sdíleli výběh. Pytláci už ale svou „práci“ nestačili dokončit. Poté, co smrtelně ranili nosorožce třemi výstřely do lebky a motorovou pilou mu odřízli roh, byli pravděpodobně vyrušeni, nebo jak spekulují francouzští žurnalisté, selhalo jejich vybavení. Pila totiž zůstala na místě, stejně jako již naříznutý druhý, menší roh nosorožce. Celá událost pochopitelně zvedla vlnu podpory zoologické zahradě v Thoiry a také odporu vůči všem pytlákům. Pro ostatní zoologické zahrady v Evropě však znamená výskyt profesionálního gangu pytláků značný problém. Proč?

Přečtěte si článek JAR chce povolit obchodování s rohy nosorožců, navzdory pytlákům

Nosorožce v evropských zoologických zahradách nehlídají ozbrojenci, jak je tomu v Africe. Čistě teoreticky jsou tak snadným cílem těch, které láká cena až 60 000 dolarů za kilogram nosorožčí rohoviny. Parc zoologique de Thoiry přitom bezpečnost rozhodně na místní standard nepodcenil: nechyběly bezpečnostní zámky, kamerové systémy, noční stráž zahrady. Navíc přímo v areálu bydlí pět zaměstnanců.

Mezi cíle, na které se už překupníci nosorožčí rohoviny v Evropě zaměřili, patřili i české zámky a muzea. V roce 2012 došlo ke krádežím například na hradě Buchlov a také na zámku v Napajedlech. Pachatelé si odtud mimo jiné odnesli i roh nosorožce tuponosého, který vážil 12,5 kilogramu. I když byli později dopadeni, jejich kořist se nepodařilo zajistit.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist