https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/specialy/volby-do-evropskeho-parlamentu-2014
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volby do Evropského parlamentu 2014

4.5.2014
Do Evropského parlamentu se dostali zástupci sedmi stran z České republiky
Do Evropského parlamentu se dostali zástupci sedmi stran z České republiky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Zvítězilo Hnutí ANO 2011 (16,13 % hlasů), druhá byla TOP09 (15,95 %) a třetí ČSSD (14,17 %). První tři strany získali shodně po čtyřech mandátech. Své zástupce v evropském parlamentu budou mít i komunisté (10,98 %), lidovci (9,95 %) a ODS (7,67 %). Ti všichni shodně budou budou mít tři poslance. Jednoho poslance vyšle do Evropského parlamentu i Strana svobodných občanů (5,45 %).

V období 2014 - 2019 budou v europarlamentu zástupci ANO: Martina Dlabajová, Dita Charanzová, Petr Ježek a Pavel Telička. Za TOP 09 zasednou v poslaneckých lavicích Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina. ČSSD budou v Evropském parlamentu reprezentovat Jan Keller, Pavel Poc, Miroslav Poche a Olga Sehnalová. Za KDU-ČSL bude mandát europoslance vykonávat Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský. Komunisti bude reprezentovat Kateřina Konečná, Jiří Maštálka a Miloslav Ransdorf. Za ODS to bude Evžen Tošenovský a Jan Zahradil, zatímco Svobodné bude reprezentovat Petr Mach.

Další politici neuspěli, nejvíce se hranici přiblížila Pirátská strana, která dosáhla přibližně 4,78 % hlasů. Celkem přišla v ČR o budoucí podobě Evropského parlamentu rozhodovat necelá pětina oprávněných voličů (18,2 %).

Pro celou ČR strany podávaly jedinou kandidátní listinu (na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny, kdy jsou různé kandidátní listiny v jednotlivých krajích). Další informace najdete na stránce Evropského parlamentu věnované volbám 2014.


reklama

Volby do Evropského parlamentu: kandidáti debatovali o energetice a klimatu

29.4.2014 00:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vlajky EU v Bruselu Foto: Jan Stejskal / Ekolist.czKdo ovládne OZE, ten vyhraje. Čekají nás další rozhodnutí podobné nepopulárnímu ukončení prodeje klasických žárovek. EU může být v roce 2050 energeticky 100% soběstačná. Takové názory zazněly minulý týden na debatě kandidátů do Evropského parlamentu k tématu ochrany životního prostředí. Debatující se věnovali především energetice a ochraně klimatu. Dostalo se ale i na problematiku nakládání s odpady a projednávanou smlouvu o volném obchodu mezi EU a Spojenými státy. více

Hlavním tématem Zelených pro evropské volby jsou nová pracovní místa

18.3.2014 01:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ondřej Liška. Foto: Martin Singr/Ekolist.czVe volbách do evropského parlamentu bude letos kandidovat Strana zelených spolu s kandidáty hnutí Změna. Zelení si na evropské volby věří, pokud by strana zopakovala stejný počet voličů jako ve volbách parlamentních, mohla by získat dva mandáty. „Jsme proevropská, ale k Evropě kritická strana,“ říká předseda strany a jednička zelené kandidátky Ondřej Liška.více

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist