https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/150-let-od-narozeni-mahatmy-gandhiho-pripomina-nova-alej-stromy-pomahal-sazet-i-premier-babis
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: 150 let od narození Mahátmy Gándhího připomíná nová alej, stromy pomáhal sázet i premiér Babiš

2. října 2019 | Úřad Vlády ČR
Předseda vlády České republiky Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec a velvyslankyně Indie v ČR Narinder Chauhan vysadili dnes s dobrovolníky 150 ovocných stromů poblíž obce Vyskeř v Českém ráji. Výsadba proběhla pod hlavičkou akce Sázíme budoucnost a připomněla odkaz indického environmentalisty světového významu Mahátmy Gándhího od jehož narození uplynulo 150 let. V CHKO Český ráj tak vznikla nová 1,5 kilometru dlouhá Gándhího ovocná alej tvořená původními druhy hrušní, třešní a švestek.

„O důležitosti životního prostředí už dnes nikdo nepochybuje. Jsem velmi rád, že Nadace partnerství spolu s dalšími partnery včetně ministerstva životního prostředí se pustili do Inciativy Sázíme budoucnost, která si dala za cíl vysadit 10 milionů stromů mimo les. Zejména mne těší, že se do této aktivity může zapojit opravdu každý a přispět tak svým malým dílem k boji za lepší klima. Je důležité zmínit, že stromy se staly symbolem rostoucího úsilí světa využívat přírodní řešení problémů, které dříve způsobil člověk,“ uvedl premiér.

První z řady 150 stromů - lípu srdčitou jako symbol české státnosti a svobody slavnostně vysadila na půdě Indického velvyslanectví v Praze už v červnu na Mezinárodní den životního prostředí indická velvyslankyně Narinder Chauhan, spolu s náměstkem Ministerstva životního prostředí Vladislavem Smržem.

Pro výsadbu dalších listnáčů byla vybrána právě lokalita u obce Vyskeř v CHKO Český ráj. Pozemky jsou ve vlastnictví obce a poskytují nádherný výhled do krajiny Českého ráje. "Ovocná alej u obce Vyskeř je naším dalším příspěvkem pro ochranu klimatu a zdravější českou krajinu, ovzduší, přírodu i její biodiverzitu. Obohatí zdejší krajinu a zároveň posílí protierozní ochranu zemědělské půdy, zajistí také potravu mnoha opylovačům a poskytne útočiště pro drobnou zvěř," dodal ministr Richard Brabec.

Více v tiskové zprávě MŽP: https://www.mzp.cz/cz/news_2011002_sazime-budoucnost-Vysker-alej

Iniciativa Sázíme budoucnost navazuje na kampaň Stromy svobody, kterou Nadace Partnerství přispěla k oslavám 100 let Československa. Cílem iniciativy je vysazení 10 milionů stromů mimo les během následujících 5 let. Zároveň tento projekt usiluje o propojení všech, kdo v republice sázejí stromy. Ať už jsou to obce a města, spolky, státní instituce, firmy, školy, zemědělci nebo vlastníci pozemků, dobrovolníci i dárci. Aby dnes vysazené stromy přežily do příštích let, musí být postaráno i o jejich důslednou a dlouhodobou ochranu a zálivku. Stejný důraz je potřeba klást i na vhodnou druhovou skladbu a místo, kdy již ani řada původních dřevin nemusí extrémy počasí ustát.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist