Radek Janoušek "> 21. března slavíme Světový den sázení - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/21.brezna-slavime-svetovy-den-sazeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ukliďme Česko z.s.: 21. března slavíme Světový den sázení

21. března 2024 | Ukliďme Česko z.s.
Autor: Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Věděli jste, že na celém světě se slaví den věnovaný výsadbě v jakékoli možné podobě, od sázení v zahradě po pomoc organizacím nebo dokonce jen šíření povědomí o důležitosti rostlin?

Věděli jste, že na celém světě se slaví den věnovaný výsadbě v jakékoli možné podobě, od sázení v zahradě po pomoc organizacím nebo dokonce jen šíření povědomí o důležitosti rostlin?

Den sázení připadá na 21. března, kdy začínající jaro láká do přírody, či do zahrady. Co takhle něco zasadit...? Světový den sázení vznikl jako součást kampaně s názvem „Let's Plant the Planet" v roce 2007. Jejím cílem bylo původně zasadit milion stromů v Německu, ale následně se rozšířila po celém světě a dosud bylo vysazeno více než 15 miliard stromů. Den sázení však není jen o sázení stromů. Jakým způsobem jej tedy můžeme oslavit?

Založte si zahrádku

Městské zahradničení je novým trendem a stále více lidí si pěstuje vlastní zeleninu například na svých balkonech, kde lze vysadit bylinky, rajčata, okurky nebo třeba cukety. Použitím malých dřevěných truhlíků, plastových kbelíků nebo hliněných květináčů si tak můžete na velmi malém prostoru vytvořit vlastní zeleninovou zahrádku. Jako bonus ušetříte peníze za potraviny, snížíte svou uhlíkovou stopu, protože jídlo nebude cestovat tak daleko a pomůžete včelám. Může to také pomoci vašemu fyzickému i duševnímu zdraví :-).

Připojte se ke komunitní zahradě

Nemáte k dispozici prostor pro vlastní zahrádku? Žádný problém. V mnoha městech a obcích jsou pozemky, kde můžete zahradničit spolu se svými sousedy. Komunitní zahradničení má pro spoustu výhod, jako je lepší přístup ke zdravějšímu jídlu, budování dovedností, větší nezávislost na současném průmyslovém potravinovém systému, zlepšení sociálního kontaktu a budování komunity. Díky obecně prospěšnému spolku Kokoza naleznete nejbližší komunitní zahradu v jejich mapě komunitních zahrad a kompostérů. Že ve vašem okolí žádnou takovou nemáte? V tom případě je čas ji založit! Pro začátek vám postačí podniknout tyto kroky:

- Potřebujete sehnat prostor, na kterém komunitní zahrada vznikne.
- A aby mohlo jít o komunitní zahradu, potřebujete lidi, kteří budou vaše nadšení sdílet.

Ostatní přijde tak nějak samo, uvidíte. Ale pro jistotu, podrobnější návod k založení komunitní zahrady najdete zde :-)

Přece jen... zasaďte strom!

Vlna solidarity se stavem našich lesů z posledních let je inspirující. Díky ní máme naději, že časem se nám podaří vypořádat se s nejhoršími následky kůrovcové kalamity a klimatické změny. Přestože k obnově a omlazení lesních kultur bohužel nedojde za pár odpolední, můžeme výsadbou nových stromů alespoň společně omezit vysychání a oteplování krajiny. Obnova ztracených stromů je důležitá také pro předcházení klimatické krizi, neboť stromy zachycují CO2 z atmosféry a ukládají uhlík ve svých listech, stoncích a kořenech. Proto se každý vysazený stromek počítá! Podrobný návod, jak správně zasadit strom a jak o něj pečovat, naleznete zde.
Ne každý se však sám odhodlá k zasazení stromu, proto se v Česku sázení stromů věnuje celá řada organizací, ke kterým se můžete přidat a především využít jejich bohatých zkušeností. Tady je několik nejvýznamnějších:

https://homefortrees.com/
https://sazimecesko.cz/
https://www.sazimestromy.cz/
https://www.sazimebudoucnost.cz/
https://zasadzivot.cz/

A pokud se přímo na sázení z nějakého důvodu necítíte, můžete třeba prostřednictvím organizace Člověk v tísni darovat sazenice stromku a stát se „člověkem, který sázel stromy", alespoň tímto způsobem!

Patron Světového dne sázení - skupina Progresus

„Světový den sázení považujeme za velmi smysluplný projekt, u kterého jsme s naším výrobním závodem RD Rýmařov, největším českým výrobcem dřevostaveb, nemohli chybět. Dřevo, které na stavbu domů v podniku používáme, pochází z tuzemska, a i proto jsme v roce 2023 pokračovali ve spolupráci s odborníky na trvale udržitelné hospodaření v českých lesích z České lesnické akademie Trutnov. Již druhý rok s nimi vracíme lesům 10 sazenic za jeden strom použitý na výstavbu našich projektů. Řízená těžba dřeva a jeho využití, ať už ve stavebnictví nebo v jiných oborech, je pro životní prostředí zásadní. Jsme rádi, že zpracováním dřeva v RD Rýmařov a následnou novou výsadbou pomáháme planetě dýchat a lidem bydlet,“ říká Jan Nový, ESG ředitel skupiny Progresus.

Nejen sázení...

Dalších zhruba 250 dnů a svátků týkajících se životního prostředí, včetně podrobnějších informací o nich, najdete v EKOkalendáři spolku Ukliďme Česko. A jako bonus i 365 EKOtipů na každý den...

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist