https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/28.zasedani-valneho-shromazdeni-site-pridruzenych-skol-unesco-v-ceske-republice-liberec-19.20.zari-2022
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZV ČR: 28. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v České republice: Liberec 19.–20. září 2022

26. září 2022 | MZV ČR
Ve dnech 19. a 20. září 2022 se v Liberci uskutečnilo již 28. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v ČR. Cílem této každoroční akce je vyhodnocení činnosti členských škol za uplynulý školní rok, projednání tematických priorit na následující období, a také vzájemná výměna zkušeností a informací.

Organizátorem zasedání, na němž se sešli zástupci Sítě, jež zahrnuje 52 základních, středních i vyšších odborných škol z celé ČR, bylo Gymnázium F.X. Šaldy v Liberci ve spolupráci se Sekretariátem České komise pro UNESCO. Akci podpořilo město Liberec, Liberecký kraj a Pedagogická fakulta Technické univerzity v Liberci, v jejíchž prostorách se konala.

V rámci svého zasedání Valné shromáždění schválilo témata pro projekty, jež budou školy realizovat v rámci Týdne škol UNESCO ve školním roce 2022/2023:
* Světový den poezie
* Mír, lidská práva včetně práv migrantů
* Kulturní a přírodní památky ČR na Seznamu světového dědictví UNESCO

Valné shromáždění rovněž rozhodlo o přijetí nové členské školy do Sítě přidružených škol UNESCO v ČR, v pořadí již 53.

Součástí programu zasedání pak byl blok přednášek, jež se vztahovaly k vybraným tématům Týdne škol UNESCO. Školy prezentovaly své projekty uskutečněné v uplynulém školním roce 2021/2022 na témata: Světový den výživy spolu s Mezinárodním dnem povědomí o plýtvání potravinami, Světový den svobody tisku a 100.výročí R.U.R. Karla Čapka ve spojení s tématem umělé inteligence.

V rámci doprovodných akcí zasedání proběhly exkurze v historickém centru Liberce a ve vědecko-zábavním parku IQ Landia; ty pak byly zakončeny prohlídkou hostitelské školy.

Česká republika (resp. její právní předchůdkyně ČSSR) se do celosvětového projektu Sítě přidružených škol UNESCO zapojila již v roce 1966. V současnosti je jejím členem 52 základních, základních uměleckých, středních, středních odborných a vyšších odborných škol v ČR. Nejvyšší řídícím orgánem sítě je Valné shromáždění, které se koná jednou ročně a účastní se ho zástupci všech škol sdružených v Síti přidružených škol UNESCO v České republice. Úlohu národního koordinátora Sítě plní Sekretariát České komise pro UNESCO.


Školy UNESCO v ČR – www.skoly-unesco.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist