Radek Janoušek "> 4. středu v říjnu slavíme Den udržitelnosti - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/4.stredu-v-rijnu-slavime-den-udrzitelnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ukliďme Česko z.s.: 4. středu v říjnu slavíme Den udržitelnosti

24. října 2023 | Ukliďme Česko z.s.
Autor: Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Den udržitelnosti dává světu příležitost seznámit se s tématem blíže a společně se naučit, co můžeme udělat pro podporu udržitelnosti. Proto každou poslední středu v říjnu, zasvětily školy, firmy a další organizace den udržitelnému životu.

Udržitelnost je slovo, které slyšíme stále častěji na úrovni mainstreamu, ale o čem udržitelnost vlastně je? V dnešní době máme tendenci to redukovat na „ekologické produkty a chování“. Udržitelného světa však lze dosáhnout pouze spojením tří věcí: zdravé planety, prosperující ekonomiky a blahobytu lidí. Dnes, více než kdy jindy, potřebujeme dobře rozumět tomu, co udržitelnost zahrnuje. Znalosti jsou prvním krokem, těsně před akcí...

Trvalá udržitelnost v dm

Akcenty trvalé udržitelnosti se prolínají rozhodováním a jednáním celé společnosti dm. Jedná se o nedílnou součást filozofie společnosti dm o příkladném působení ve svém okolí, kam nepochybně spadají i udržitelná témata. Naše zákazníky i spolupracovníky v otázkách trvalé udržitelnosti edukujeme a snažíme se jim ukázat, že změna v chování směrem k udržitelnějšímu způsobu životu je snazší, než se může zdát.

Pro zjednodušení orientace při nákupu, byly již v roce 2018 označeny v prodejnách dm zelenou cenovkou produkty, které jsou svým složením šetrné k přírodě a přispívají k trvalé udržitelnosti. Zákazníci tak mají možnost volby, zda si koupí konvenční nebo šetrnější produkt. Toto značení prošlo na začátku roku 2023 revizí a aktuálně je zelenou cenovkou označeno bezmála 2 000 produktů, které jsou držitelem alespoň jednoho z dvacítky níže uvedených certifikátů:

V roce 2019 byl zahájen pilotní provoz plnicích stanic na stáčenou ekodrogerii. Zákazníci mají možnost nákupu ekologických čisticích a pracích prostředků značky Tierra Verde do opakovaně použitelných plastových nádob o objemu 1 nebo 1,5 litru. Ty si zakoupí pouze při prvním nákupu a v našich prodejnách po vypotřebování obsahu znovu naplní. Seznam prodejen, ve kterých jsou plnicí stanice dostupné, je k dispozici na dm.cz.

Z oblasti trvalé udržitelnosti lze také zmínit závazek společnosti dm vůči přírodě v otázce snížení objemu plastového odpadu. Proto společnost dm v říjnu 2019 ukončila prodej jednorázových plastových a také nylonových tašek. Tento krok ročně ušetří přírodu před 63 tunami plastového odpadu. Místo nich zákazníkům nabízí několik variant opakovatelně použitelných pevných nákupních tašek z recyklátu a bavlněné tašky, které mohou v případě poškození či jiného opotřebení zákazníci kdykoliv vyměnit za nové. V prodejnách dm bylo také v této souvislosti ukončeno vydávání balonků. Děti se tak v době nákupu v dm mohou zabavit hracími prvky, jako jsou houpací koníci a hrací kostky. V neposlední řadě jsme dále v prodejnách dm disponujícími aquamaty postupně nahradili plastové kelímky na vodu za jejich šetrnější variantu z povoskovaného papíru.

Od března 2023 přestala dm zákazníkům posílat poštou magazín ACTIVE BEAUTY, který bude nově k dispozici ve stojanu při vchodu do prodejny. Společnost dm tím pokračuje v redukci dopadu své činnosti na životní prostředí. Do konce roku 2023 tak snížením nákladu magazínu a nezasílání poštou ušetří více než 186 tun papíru a téměř 3 tuny plastové fólie, do které musel být časopis zabalen, aby splňoval podmínky poštovního zákona pro adresnou distribuci.

Na trvalou udržitelnost dbá společnost dm i z hlediska svého fungování – centrála a distribuční centrum v Jihlavě využívá energii ze solárních panelů. Distribuční centrum v Jihlavě disponuje také kogenerační jednotkou, která v létě slouží jako náhradní zdroj energie a v zimě lze s její pomocí vytápět budovy centra. Vhodná řešení přispívající k trvalé udržitelnosti jsou hledána i pro samotný provoz prodejen. Tam, kde je to možné, využívají prodejny dm tzv. „zelenou energii“.

Ocenění získala také přírodní zahrada obklopující centrálu dm v Českých Budějovicích. V roce 2016 získala společnost dm od občanského sdružení Přírodní zahrada z.s., ocenění za ekologický počin. V České republice je dm první společností, která takové ocenění získala a která jej získala za projekt „Firemní zahrada společnosti dm drogerie markt v Českých Budějovicích“. Realizátorem projektu je Jan Nussbauer. V roce 2019 získala přírodní zahrada ocenění v celoevropské soutěži „European Award for Ecological Gardening“, ve které jsou oceňovány a hodnoceny projekty, které respektují principy přírodní zahrady. Společnost dm uspěla v kategorii Urban Gardening, která se zaměřuje na kreativní zahradničení ve městě a vyzdvihuje inovativní a zajímavé nápady přispívající k trvalé udržitelnosti. Přírodní zahrada obstála mezi 68 projekty přihlášenými z 10 zemí.

Cílem projektu přírodní zahrady bylo přinést do města více přírody. Vedle květin jsou součástí firemní zahrady tzv. hmyzí hotely nebo pítko pro ptáky. Za budovou centrály se nachází prostor zeleně s lavičkami, která má sloužit jako koutek pro společné posezení a relax. Součástí koutku jsou také moderní kompostéry pro zužitkování kuchyňského a zahradnického biologického odpadu (kávová sedlina, čajové sáčky, slupky od ovoce a zeleniny). Kompostéry zajišťují ideální přívod vzduchu, zabraňují přístupu hlodavců a nezapáchají. Spolupracovníci centrály mají možnost recyklovat kuchyňský odpad díky speciálním košům na tento odpad, které jsou součástí kuchyněk. Pro potřebu pravidelného doplňování vody do vodního zřídla a na zálivku venkovní (případně i vnitřní) mobilní zeleně je možné jímat dešťovou vodu z přístřešků na kola a motocykly.

V duchu trvalé udržitelnosti se nesly také oslavy 30 let působení společnosti dm na českém trhu. Při té příležitosti společnost podpořila 30 zelených projektů částkou 7 milionů korun. Dodatečně k nim společnost dm k přidala také projekt v jižních Čechách. Na revitalizaci rybníka a úpravu kruhového objezdu přispěla částkou 5 milionů korun. Celková finanční podpora tak vzrostla na výsledných 12 milionů korun a počet podpořených projektů na 31. Seznam podpořených projektů je k dispozici na platformě Společně.

Nejen Den udržitelnosti…

Dalších více než 240 dnů a svátků týkajících-se životního prostředí, včetně podrobnějších informací o nich, najdete v EKOkalendáři spolku Ukliďme Česko. A jako bonus i 365 EKOtipů pro udržitelnost na každý den... Tištěný EKOkalendár pro rok 2024 pak lze zakoupit na Fan-Shopu spolku Ukliďme Česko.
Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist