Tiskové oddělení MŽP "> 47. ročník MFF EKOFILM je za dveřmi. Od příští středy se na něm představí nejlepší filmy na environmentální témata - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/47.rocnik-mff-ekofilm-je-za-dvermi.od-pristi-stredy-se-na-nem-predstavi-nejlepsi-filmy-na-environmentalni-temata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: 47. ročník MFF EKOFILM je za dveřmi. Od příští středy se na něm představí nejlepší filmy na environmentální témata

13. října 2021 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
25 soutěžních filmů ze 14 zemí světa se utká na mezinárodním festivalu filmů o životním prostředí EKOFILM, který začíná ve středu 20. října v Brně. Tématem letošního ročníku je zelená architektura. Kromě filmů nabídne festival besedy a workshopy, diskuze a večerní koncert kapely Brass Avenue. Festival potrvá do soboty 23. října. Celý nabízený program EKOFILMu je zdarma, podrobnosti k němu jsou k dispozici na www.ekofilm.cz/program, kde se lze přímo registrovat.

EKOFILM každý rok otevírá některé z aktuálních environmentálních témat. Letos jím je téma jediné společné planety pro náš společný domov nejen s dalšími lidmi, ale hlavně s přírodou. Tedy Adresa: Země. Filmy se promítají brněnském Univerzitním kině Scala, promítat se bude i v Sále společenského centra ÚMČ Brna-střed. S nefilmovým programem se připojí Fakulta sociálních studií MU a centrem festivalu bude brněnské náměstí Svobody. Hned první den na zahájení festivalu jej ve středu 20. října od 18,30 h roztančí dechový showband Brass Avenue se svými covery světových hitů.

Příroda i lidé v hlavní roli

Soutěžní snímky, vybrané z více než dvou stovek přihlášených snímků, se utkají ve třech sekcích. První z nich, Krásy přírody, objevuje i připomíná rozmanitost přírody. Sekce Středoevropské filmy představuje nejen místní témata, ale stále častěji se obrací do světa. Středoevropské filmy přinášejí nejen aktuální pohled na ekologii, ale ukazují pozitivní přístup lidí po celém světě, kteří aktivně mění chod společnosti a ovlivňují to, jak přemýšlí lidé v jejich okolí. Sekce Krátkých filmů přináší mozaiku pohledů na ekologická témata ze všech koutů světa.

Témata soutěžních filmů se dotýkají zejména dopadů lidské činnosti na přírodu, od požárů, které trápí Austrálii a Kalifornii, přes snímky o ochraně pralesů, příběhy původních obyvatel Bolívie a Kambodže v boji proti korporacím či pohled na rozrůstající se sbírky vyhynulých druhů zvířat v muzeích. Ale také, jak se nizozemská města změnila díky cyklistům, jak náš jídelníček může chránit přírodu nebo co přináší udržitelné cestování. Společným znakem letošních filmů jsou konkrétní kauzy lidí, kteří bojují za zachování svého životního prostoru a takových lidských činností, které budou v rovnováze s přírodou. Vítěze vybere festivalová porota a kromě toho soutěžní filmy můžou navíc získat některé ze zvláštních ocenění: Cenu ministra životního prostředí za nejlepší film a Cenu prezidenta festivalu. S udílenými cenami je spojena i finanční odměna, porota mezi vítěze rozdělí v přepočtu zhruba 58 tisíc korun.

V letošní porotě zasedne zahraniční host Jord den Hollander, architekt a filmař, herečka Veronika Khek Kubařová, ochránkyně přírody a osobnost neziskového sektoru Blažena Hušková, Štěpán Chalupa, ředitel Komory OZE, dokumentarista Martin Čech, dokumentaristé Tomáš Hulík a Jan E. Svatoš. Největší zastoupení má v letošní soutěži Německo s pěti filmy, tři snímky reprezentují produkci českou i nizozemskou, dvěma filmy jsou pak zastoupeny Belgie, Polsko a Slovensko. Své jedno želízko v ohni má dokumentaristika Austrálie, Francie, Indie, Itálie, Kanady, Spojených států amerických, Španělska a Velké Británie.

EKOFILM staví na zelené architektuře

Během doprovodného programu se diváci mohou těšit na zahajovací besedu Zelená architektura: místo pro život v 21. století. Ta se bude konat ve středu 20. října od 16 h v aule Fakulty sociálních studií MU a bude streamovaná na na FB MŽP, FB EKOFILMu a www.ekofilm.cz. Města v posledních staletích prochází neustálými razantními změnami. Sociologové, urbanisti, psychologové a mnoho dalších odborníků neustále hledají ty nejlepší přístupy k dobrému životu ve městě a upozorňují na ty přežité. Jednou z největších výzev našeho století je snaha o environmentální udržitelnost. A architektura i nové technologie nabízí široké možnosti pro přispění k tomuto úkolu. Diskutovat budou prezident festivalu Ladislav Miko, ministr životního prostředí Richard Brabec, urbanista a architekt Jiří Löw, členka představenstva Komerční banky Jitka Haubová, vedoucí oddělení Městské infrastruktury v Kanceláři architekta města Brna Radim Vítek a Tomáš Kozelský z architektonického studia KOGAA.

Další besedy se zaměří na proměny a budoucnost bydlení, na udržitelné technologie současnosti nebo na zelené bydlení a bydlení v zeleni. Zkrátka nepřijdou ani školáci, které se setkají s herci ze seriálu České televize s Hubertem do lesa anebo děti, které se vydají na sobotní rodinný den. Zejména milovníci výtvarného umění si během festivalu můžou prohlédnout výstavu Není les jako les, která patří k největším fotografickým soutěžím s environmentální tématikou v ČR. Příběh vzniku prvního 3D tištěného domu Prvok odhalí výstava, kterou najdou zájemci až do 23. října před Mahenovým divadlem v Brně. Na ní se dozví vše o 3D tisku a jeho využití ve stavebnictví. Součástí výstavy budou i ukázky městského mobiliáře právě z 3D tisku nebo odlité z recyklovaného betonu. Výstavu Udržitelná architektura očima studentů nabízí také Stavební fakulta VUT v Brně.

Během návštěvy festivalu EKOFILM je nutné dodržovat vládní mimořádná a ochranná opatření proti šíření nemoci COVID. Aktuální informace sledujte na www.ekofilm.cz.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist