Swappie "> 8 společností založených na cirkularitě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/8-spolecnosti-zalozenych-na-cirkularite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Swappie: 8 společností založených na cirkularitě

22. dubna 2023 | Swappie
Autor: Swappie
V posledních letech vzniklo více zajímavých společností, které ukázaly, že podnikatelský model založený na cirkularitě není jen altruistickou pomocí planetě, ale často i konkurenční výhodou, na které se dá vybudovat úspěšný byznys.

Proto jsme pro vás připravili příklady 8 celosvětově fungujících cirkulárních byznysů, které se nezastavily na hranicích jedné země, ale vyznačují se strmým mezinárodním růstem a tvorbou zisku. Ale nejdříve si připomeňme, co to vlastně cirkulární obchodní model je.

Cirkulární model

Tradiční obchodní model funguje vytěžením surovin z přírody a pokračuje vytvořením produktu, který se posouvý k zákazníkovi. Ten ho po skončení používání vyhodí jako odpad. Druhým, pokročilejším, typem obchodního modelu je recyklační ekonomika, ve které se výrobek po užití zákazníkem zrecykluje celý nebo částečně, ale obvykle na méně hodnotný typ produktu.

Cílem cirkulárního obchodního modelu je vytvořit udržitelnou ekonomiku minimalizováním odpadu a maximálním opakovaným využíváním zdrojů. Odpad už není nepříjemnost, které je potřeba se za poplatek zbavit, ale aktivem, protože ve výrobních procesech se využívají obnovitelné, recyklované, nebo vysoko recyklovatelné vstupy. To umožňuje částečnou nebo kompletní eliminaci odpadu a znečištění.

Typické atributy cirkulárního obchodního modelu jsou:
Ustupuje se z tradiční snahy prodat co nejvíc nových produktů, výrobce vydělává víckrát během doby životnosti produktu.
Produkty jsou navržené tak, aby vydržely déle, daly se lehce opravit, opětovně využít, renovovat a na konci životního cyklu bylo možné recyklovat všechny komponenty.
Využívání sdílené ekonomiky, což zahrnuje i sdílení průmyslových aktiv, jako je například vysokozdvižný vozík, stroje a sklady.
Produktem je často pronajatá služba. Už není potřeba si natrvalo koupit nový produkt a vlastnit ho. Zákazník si zakoupí službu na omezený čas, zatímco poskytovatel si ponechá vlastnictví produktu a zůstane motivovaný k průběžné údržbě, životnosti, modernizaci a ošetřování produktu na konci jeho používání.
Obchodní model klade důraz na transparentnost a zabezpečuje, že zainteresované strany mají přístup k informacím o operacích společnosti včetně jejího dodavatelského řetězce a postupů udržitelnosti.
Upřednosňuje efektivitu zdrojů snižováním odpadu, optimalizací využívání materiálů a minimalizací využívání neobnovitelných zdrojů. Ekologická stopa tak bývá výrazně menší.


Zdroj obrázku: Environmento

8 inspirativních cirkulárních byznys modelů

1. Swappie: prodloužení životnosti smartphonů výkupem, repasováním a opětovným prodejem
Elektroodpad není nejrychleji rostoucím typem odpadu pouze v Česku, ale i v celém vyspělém světě. Byznys model Swappie je založený na výkupu vysoce kvalitních použitých smartphonů, které v laboratořích ve Finsku důkladně repasuje a prodává se zárukou dalším zákazníkům. Zákazníci tak nejen ušetří, ale taky pomohou přírodě. Swappie totiž prodlužuje životnost smartphonů, které neskončí v šuplíku, ani na skládce. Delší používání jednoho smartphonu znamená, že další smartphone nemusí být vyrobený z prvotních surovin. Rozbité součástky dokáže po výměně Swappie téměř kompletně opětovně zhodnotit na znovupoužitelné vzácné materiály.

Swappie se stalo největší online platformou pro nákup a prodej repasovaných chytrých telefonů v Evropě a v současnosti působí ve 24 evropských zemích, včetně Česka. Swappie výrazně rostlo v roce 2022 s tržbami v hodnotě 100 milionů dolarů a stalo se tak nejrychleji rostoucí evropskou společností.

2. Borro: Pronájem dětského a těhotenského oblečení

Obchodní model společnosti Borro je založen na předplatném dětského a těhotenského oblečení, kdy členové platí měsíční poplatek, za který dostávají přístup k řadě vysoce kvalitních oděvů různých značek, které jsou jim doručovány až domů. Když děti z oblečení vyrostou, Borro ho vyčistí a pronajme dalšímu zákazníkovi – eliminuje se tak plýtvání, zhodnocuje se veškeré oblečení, a hlavně se minimalizuje energie rodičů vynaložená na časté nakupování a prodej oblečení, ze kterého už děti vyrostly.

3. MUD Jeans: pronajměte si rifle
MUD Jeans je džínová značka se sídlem v Holandsku, která byla založena v roce 2012. Dodržuje principy oběhového hospodářství – jejich džíny obsahují 40 % recyklovaného denimu, který byl předtím vyřazený. Rifle je možné nejen koupit, ale i pronajmout na období jednoho roku, po kterém se mohou majitelé rozhodnout, zda si je ponechají, vymění za jiný pár, vrátí je, nebo je posunou na recyklaci.

4. Enviromate: zbavte se zbytků stavebních materiálů
Začátkem roku 2016 dva britští podnikatelé spustili Enviromate – online tržiště, přes které mohou běžní lidé, ale i společnosti nebo obchody, posunout dále nadbytečné a opětovně použitelné materiály ze stavby či rekonstrukce. Tržiště tak už zachránilo 50 000 tun stavebního materiálu, který neskončil na skládce nebo ve sklepě. Enviromate spolupracuje s charitativními a komunitními projekty v celé zemi.

5. Trove: ekosystém pro značkové oblečení na opětovný prodej použitých kusů
Byznys model Trove je technologické řešení, které poskytuje ekosystém pro prodejce oblečení, kteří chtějí zavést zpětný výkup svých produktů. Systém ohodnotí a umožní prodat nošené oblečení, za které pak zákazníkům vydá kredit. Trove tak módním značkám umožňuje generovat více příjmů z použitého oblečení, využít opětovný prodej na zvýšení návštěvnosti obchodů a eshopů a splnit očekávání zákazníků o udržitelnosti. Využívá ho už mnoho světových značek jako Patagonia, Carhartt, Lululemon či Canada Goose

6. Evocative: polystyren, dřevotříska a mnoho dalšího z hub
Zakladatelé Evocative inspiroval způsob, kterým houby rostou na dřevotřísce a svým růstem ji spojují. Přišlo jim to jako skvělý způsob tvorby obalů, které už by nemusely být vyráběné z ropy. Evocative používá na výrobu svých obalů mycelium – kořeny hub, které rostou v nízkohodnotových polněhospodářských surovinách, jako například částech rosltin, které se nedají použít na výrobu potravin.

Evocative polněhospodářskou surovinu s nízkou hodnotou očistí a naočkuje houbovou tkaninou. Mycelium je houbovitá síť vláknitých buněk, která působí jako přirozené samorostoucí lepidlo. Vyroste za 5-7 dní bez potřeby světla nebo vody do požadovaného tvaru. Na konci procesu materiál projde procesem dehydratace a tepelného zpracování, aby se zastavil růst a byly zničené spory nebo alergeny. Tato technika může využívat i různé suroviny, což umožňuje společnosti Evocative využívat lokálně dostupné plodiny. Evocative dodává obaly čím dál většímu počtu společnosti z žebříčku Fortune 500. Společnost také zkoumá další aplikace mycelia jako je izolace, spotřební výrobky a nové biomateriály.

7. Aplikace na neprodané jídlo z restaurací: Too Good To Go
Too Good To Go je mobilní aplikace, která byla založena v Dánsku v roce 2015. Spojuje zákazníky s restauracemi a obchody, které mají neprodané jídlo a nabízí ho koncem pracovního dne se slevou. Společnost tak snižuje objem odpadu pocházejícího z potravin. V Čechách zatím nepůsobí, ale pokrývá velká evropská města, třeba blízko Vídně. Společnost tvrdí, že k srpnu 2022 je u ní celosvětově zaregistrováno 164 000 podniků, 62 milionů uživatelů a umožnila už zachránit 155 milionů porcí jídla.

8. Protix: Z potravinového odpadu krmivo pro drůbež a ryby
Protix proměňuje potravinový odpad na udržitelný protein pro ryby, kuřata a domácí zvířata. Holandský společnost využívá potravinový odpad na chov larev muchniček, které rychle rostou a slouží jako výborný zdroj bílkovin. Společnost larvy sbírá a přeměňuje je na vysokohodnotná bílkovinná krmiva, kterými jsou například krmeni norští lososi na farmách.

Snad jsme vás inspirovali, abyste založili českou cirkulární společnost, nebo do své firmy začali zavádět principy oběhového hospodářství. Podle Světového ekonomického fóra budeme svědky mnoha případů tradičních společností, které nedokážou včas využít nižší náklady a tvořit produkty šetrnější ke klimatu, čímž ztratí atraktivitu pro zákazníkou. To už ale nebude váš případ.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist