https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/a-co-okouka-v-cirkusu-vase-dite-ptaji-se-ochranci-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svoboda zvířat: “A co okouká v cirkusu vaše dítě?” ptají se ochránci zvířat

7. května 2019 | Svoboda zvířat
Autor: Lucie Hemrová, tel: 720 415 887
Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 7. 05. 2019

Organizace Svoboda zvířat spustila novou kampaň s názvem Okoukáno v cirkusu. V rámci ní vyzývá veřejnost, aby svým podpisem pod výzvu předsedovi vlády pomohla zastavit zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech.

Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 7. 05. 2019 Organizace Svoboda zvířat spustila novou kampaň s názvem Okoukáno v cirkusu. V rámci ní vyzývá veřejnost, aby svým podpisem pod výzvu předsedovi vlády pomohla zastavit zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech. Svoboda zvířat na problém držení volně žijících neboli divokých druhů zvířat v cirkusech poukazuje dlouhodobě. Jako jeden z hlavních důvodů např. uvádí, že “pro chov divokých druhů zvířat by měly existovat velmi dobré důvody, kterými lidská zábava a marnivost rozhodně nejsou”. Svoboda zvířat poukazuje i na nevhodné podmínky, za jakých jsou zvířata v cirkuse držena, a na fakt, že ve srovnání se ZOO či soukromými chovy jsou po cirkusech často vyžadovány nižší standardy pro chov zvířat. S tím, že cirkusy nejsou vhodná místa pro divoké druhy zvířat, souhlasí i řada odborníků a veterinářů, například PhDr. Petr Fejk, bývalý ředitel ZOO Praha, MVDr. Radka Kabrhelová, veterinární lékařka a bývalá inspektorka Krajské veterinární správy SVS, Prof. MVDr. Zdeněk Knotek, CSc. Dipl ECZM přednosta Kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců nebo RNDr. Milada Řeháková, Ph.D., zooložka spolku Tarsius a další.

Svobodě zvířat se ale nelíbí ani “výchovný” efekt, který nejen podle ní může mít návštěva cirkusu na děti. Právě na špatný příklad vztahu ke zvířatům po návštěvě cirkusu poukazuje i video s herečkou Janou Strykovou, které v souvislosti se zahájením kampaně Okoukáno v cirkusu Svoboda zvířat zveřejnila . A proč se Jana Stryková zapojila do kampaně?

“Moc bych si přála, aby tento projekt přiměl lidi zamyslet se, jestli jejich dítě opravdu potřebuje vidět medvěda v sukýnce, slona s balónkem nebo lva proskakovat obručí. Jsem proti týrání zvířat,” říká Jana Stryková.

Lucie Hemrová, koordinátorka kampaně ze Svobody zvířat, k tomu dodává: „Kampaň Okoukáno v cirkusu zneklidňuje a nutí nás zamyslet se, jak může návštěva cirkusu ovlivnit děti. Vážit si zvířete totiž znamená i respektovat jeho přirozené potřeby a snažit se o jeho ochranu v místě, které je mu vlastní, a to rozhodně prostředí cirkusů není.”

Na nevhodnost cirkusů pro děti poukázalo již v minulosti sdružení více než 100 psychologů z celého světa, které společně podepsalo prohlášení italské psycholožky Annamarie Manzoni o nevhodnosti cirkusů k pedagogickým a výchovným účelům. Ti totiž mají za to, že cirkusy mohou negativně ovlivnit vztah dětí ke zvířatům, a to jak v cirkusech, tak i mimo ně. Údajně je to způsobeno charakterem cirkusu a nabádáním k pozitivním reakcím (smíchu, radosti, štěstí) při sledování tvorů vykonávajících krajně nepřirozené úkony, spjaté s jejich nepohodlím nebo strachem.

Kampaň Okoukáno v cirkusu má za cíl zastavit v ČR zneužívání divokých (volně žijících) druhů zvířat v cirkusech, a to podpořením návrhu zákona na ochranu zvířat proti týrání, který by v ČR využívání divokých druhů zvířat v cirkuse postavil mimo zákon. Přijetí takového zákona má už nyní u české veřejnosti širokou podporu. Z reprezentativního průzkum veřejného mínění od agentury Focus ze září loňského roku vyplývá, že jej schvaluje 74 % dotazovaných .

Volání společnosti po cirkusech bez divokých druhů zvířat je celosvětový trend. Počet evropských států, ve kterých platí úplný zákaz využívání všech druhů či všech volně žijících druhů zvířat v cirkusech, se nedávno rozrostl na 15: Belgie, Bosna a Hercegovina, Estonsko, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Lucembursko, Makedonie, Malta, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovinsko a Srbsko.

V České republice je v současné době aktivních přibližně 21 cirkusů s asi 600 zvířaty. Asi 15 cirkusů vystupuje s volně žijícími (tedy nedomestikovanými) druhy zvířat, kterých je celkem v cirkusech asi 130. Údaje získali v loňském roce ochránci zvířat z Krajských veterinárních správ.


Více informací najdete na: www.cirkusybezzvirat.cz, www.svobodazvirat.cz
Kontaktní osoby: Lucie Hemrová, 720 415 887, lucie.hemrova@svobodazvirat.cz; Anna Bernátková, 737 535 344, anna.bernatkova@svobodazvirat.cz; David Gardáš, 736 651 005, david.gardas@svobodazvirat.cz

1- Video: www.youtube.com/watch?v=wWj-GH91rK8

Další vizuály kampaně ke stažení zde: https://drive.google.com/drive/folders/1gHv1kXwfgMRCXeDhl1ZMhhlskTUFqHmV?usp=sharing

2- http://annamariamanzoni.blogspot.com/p/documento-psicologi.html

3-www.svobodazvirat.cz/novinky/nejnovejsi-pruzkum-verejneho-mineni-vetsina-obyvatel-cr-je-pro-rozsireni-zakazu-vyuzivani-zvirat-v-c.htm

Lucie Hemrová, tel: 720 415 887 tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist