Vratislav Kopačka "> Air Products a Mabanaft vybudují v Hamburku rozsáhlý terminál pro dovoz zelené energie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/air-products-a-mabanaft-vybuduji-v-hamburku-rozsahly-terminal-pro-dovoz-zelene-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Air Products: Air Products a Mabanaft vybudují v Hamburku rozsáhlý terminál pro dovoz zelené energie

23. listopadu 2022 | Air Products
Autor: Vratislav Kopačka, tel: 775991656
Praha 23. listopadu 2022 - Společnosti Air Products (NYSE:APD) a Mabanaft prostřednictvím své dceřiné společnosti Oiltanking Deutschland oznámily svůj záměr vybudovat v německém přístavu Hamburk první rozsáhlý terminál pro dovoz energie v obřím měřítku. Tato dohoda o spolupráci je důležitým krokem k vybudování ekologické infrastruktury pro dovoz a distribuci nízkoemisního čpavku v hamburském přístavu. Projekt byl oznámen na slavnostním ceremoniálu v Hamburku, který podpořili německý spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck a starosta města Hamburk Dr. Peter Tschentscher.

Plánovaný dovozní terminál, který by měl začít dodávat vodík do Německa v roce 2026, bude umístěn v přístavu ve stávajícím tankovacím terminálu společnosti Mabanaft. Tato lokalita nabízí strategický přístup k zelenému čpavku z velkých zařízení na jeho výrobu provozovaných společností Air Products a jejími partnery po celém světě. Záměrem je přeměnit čpavek na zelený vodík pomocí technologie společnosti Air Products a poté jej distribuovat odběratelům na místě a v severním Německu. Tento plán reaguje na zrychlující se poptávku po čisté energii, která by splnila klimatické cíle a na potřebu diverzifikace zdrojů energie.
Dekarbonizace odvětví mobility a průmyslových procesů
Společnosti Air Products a Mabanaft se zavázaly urychlit vývoj tohoto ekologického dovozního zařízení pro Německo v hodnotě několika milionů eur. "Společně se společností Mabanaft se těšíme na realizaci našich plánů na dovoz potřebné obnovitelné energie do Německa prostřednictvím našich technologií," řekl předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Air Products Seifi Ghasemi. “Jako největší světový výrobce vodíku se společnost Air Products zavázala k výrobě obnovitelné energie v miliardách dolarů na místech po celém světě, a má tak vynikající pozici pro uspokojení rostoucí poptávky. Společnost Air Products si plně váží podpory a vizionářského vedení německé vlády, což se potvrdilo i přítomností ministra Habecka, představitelů hamburského přístavu a dalších členů regionálních a místních samospráv na dnešním slavnostním ceremoniálu, dodal.
"Jsme rádi, že můžeme na vývoji tohoto terminálu spolupracovat se společností Air Products, předním světovým výrobcem vodíku. Díky tomu uskutečníme významné investice a využijeme naše schopnosti a odborné znalosti v oblasti energetické infrastruktury k urychlení energetické transformace v Hamburku jako klíčové dovozní brány do Německa," potvrdil Volker Ebeling, Senior Viceprezident pro nové energie, chemii a plyn ve společnosti Mabanaft. Závod řeší naléhavý úkol dekarbonizace dopravy a průmyslových procesů, přičemž zejména svým zákazníkům umožňuje snižovat emise skleníkových plynů. "Tento projekt podtrhuje závazek společnosti Mabanaft podnikat ekonomicky, ekologicky a sociálně odpovědným způsobem," dodal Volker Ebeling.
Spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck řekl: "Nyní více než kdy jindy potřebujeme podpořit vodíkové hospodářství. Za tímto účelem zavádíme v Německu vlastní výrobu vodíku, ale samozřejmě potřebujeme také vodík z dovozu. Urychlená energetická transformace s rychlejším rozšiřováním obnovitelných zdrojů energie a náběhem zeleného vodíku jsou správnou odpovědí na ruskou agresi a správnou odpovědí na posílení energetické bezpečnosti, odolnosti a konkurenceschopnosti."
Starosta Hamburku Dr. Peter Tschentscher popsal úlohu města v projektu: "Hamburk nabízí vynikající podmínky pro dovoz, distribuci a využití zeleného vodíku. Již dnes je zřejmé, že poptávka po vodíku v Německu výrazně převyšuje domácí výrobní kapacity. Jako tradiční obchodní město udržujeme dobré vztahy po celém světě a zájem našich mezinárodních partnerů o rozvoj zeleného vodíkového hospodářství je velký. Hamburk se chce stát vedoucím vodíkovým místem v Evropě. Chceme přispět k zajištění energetické bezpečnosti v Německu a pokročit v dekarbonizaci průmyslu a hospodářství."
Hamburský senátor pro hospodářství Michael Westhagemann doplnil: "Rozvoj infrastruktury pro dovoz zeleného vodíku má mimořádný význam. Jen tak můžeme v budoucnu uspokojit obrovskou poptávku po zeleném vodíku. Hamburk je k tomu díky svému přístavu a geografické a infrastrukturní poloze a napojení předurčen. Jsem proto velmi potěšen, že strategie Hamburku pro dovoz zeleného vodíku se dnes dále realizuje prostřednictvím plánované výstavby prvního německého dovozního terminálu v hamburském přístavu. Hamburk se tak stává jedním z předních distribučních center vodíku v Evropě. Právě za tímto účelem máme nyní po svém boku velmi silné partnery z řad podnikatelů."
Jens Meier, generální ředitel Přístavního úřadu Hamburk, řekl: "Přístav Hamburk se zavázal k ochraně klimatu. Po dokončení prvního důležitého milníku podpisem memoranda o porozumění se společností Air Products v únoru 2022 jsme rádi, že nyní ve spolupráci s našimi kompetentními partnery, společnostmi Air Products a Mabanaft, podnikáme další důležitý krok k vybudování vodíkového hodnotového řetězce, jehož ústředním prvkem bude dovoz zeleného čpavku pro přeměnu na zelený vodík. Hamburk bude jedním z prvních přístavů na světě, který nabídne infrastrukturu pro dovoz čistého vodíku. Tento dovoz bude hnacím motorem dekarbonizace pro několik aplikací v přístavu i aplikací v lodní dopravě."
Oznámení navazuje na memorandum o porozumění, které Air Products a hamburský přístavní úřad podepsaly v únoru 2022. Obě strany se zavázaly urychlit vybudování dodavatelského řetězce a infrastruktury pro nasazení obnovitelného vodíku na severu Německa a ve Svobodném hanzovním státě Hamburk.


O společnosti Air Products
Air Products (NYSE: APD) je přední světová společnost zabývající se výrobou průmyslových plynů, která na trhu působí 80 let. Společnost se zaměřuje na zajištění energií, udržitelný rozvoj a rozvíjející se trhy. Dodává potřebné technické plyny, související vybavení a odborné aplikační poradenství desítkám průmyslových odvětví, od rafinérií, chemického a strojírenského průmyslu přes výrobu elektrotechniky, zpracovatelský průmysl, až po potravinářství. Air Products je rovněž světovým lídrem v dodávkách technologií a zařízení pro zpracování zkapalněného zemního plynu. Společnost vyvíjí, navrhuje, staví, vlastní a provozuje některé z největších světových průmyslových plynárenských projektů. To zahrnuje projekty v oblasti zplyňování, které udržitelně přeměňují bohaté přírodní zdroje na syntetický plyn pro výrobu vysoce hodnotné energie, paliv a chemikálií, projekty na zachytávání uhlíku a světové projekty bezuhlíkového vodíku, které podporují globální ekologickou dopravu a přechod na bezemisní energetiku.

Společnost v roce 2021 dosáhla obratu ve výši 10,3 miliard USD, působí v 50 zemích a její současná tržní kapitalizace činí přibližně 50 miliard USD. Více než 20 000 kvalifikovaných a talentovaných zaměstnanců z různých prostředí je poháněno vyšším posláním společnosti Air Products vytvářet inovativní řešení, jež jsou přínosem pro životní prostředí, podporovat udržitelný rozvoj a řešit výzvy, kterým čelí zákazníci, komunity i celý svět. Pro více informací navštivte webové stránky www.airproducts.cz nebo nás sledujte na portálech LinkedIn, Twitter, Facebook nebo Instagram.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist