Vratislav Kopačka "> Air Products postaví největší výrobnu modrého vodíku se zachycováním a skladováním CO2 na světě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/air-products-postavi-nejvetsi-vyrobnu-modreho-vodiku-se-zachycovanim-a-skladovanim-co2-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Air Products: Air Products postaví největší výrobnu modrého vodíku se zachycováním a skladováním CO2 na světě

7. prosince 2021 | Air Products
Autor: Vratislav Kopačka, tel: 775991656
Společnost Air Products, přední světový výrobce průmyslových plynů, postaví zařízení, které denně vyprodukuje více než 21 milionů krychlových metrů vodíku modrého, při jehož výrobě se zachytí a uskladní 95 procent oxidu uhličitého. Díky tomu je modrý vodík považovaný za bezemisní zdroj energie, stejně jako zelený vodík, který je vyráběný pomocí obnovitelné elektřiny. Komplex poblíž města Ascension Parish v americké Louisianě za 4,5 miliardy dolarů bude dosud největší světovou výrobnou čisté energie se zachycováním a skladováním CO2 (Carbon Capture Storage). Má být spuštěn v roce 2026 a měl by v regionu vytvořit téměř 600 nových pracovních míst.

Přibližně 5 milionů tun oxidu uhličitého ročně bude zachycováno, stlačováno a přepravováno potrubím do několika úložišť umístěných vzdálených až 55 mil na východ od komplexu. Stlačený plyn bude trvale izolován v geologicky vhodném podloží okolo 1 600 metrů pod zemí. Společnost Air Products k tomu získala souhlas Státního úřadu pro minerální a energetické zdroje.

Projekt je součástí strategie přechodu státu Lousiana na čistou energii. Guvernér státu John Bel Edwards prohlásil, že zachycování a ukládání uhlíku je důležité pro úsilí země snížit emise oxidu uhličitého při zachování růstu moderního průmyslu v zemi. "Tento významný megaprojekt učiní Louisianu lídrem USA ve snižování emisí skleníkových plynů, zajistí ekonomický rozvoj a zároveň vytvoří kvalitní pracovní místa,“ řekl Seifi Ghasemi, výkonný ředitel společnosti Air Products.

Část vyrobeného modrého vodíku bude Air Products dodávat zákazníkům prostřednictvím sítě vodíkového potrubí na pobřeží Mexického zálivu, které se podle ní táhne více než 1130 kilometrů od Galveston Bay v Texasu do New Orleans v Louisianě. Zbylý vodík bude použit k výrobě modrého čpavku, který může být snadno přepravován po celém světě a přeměněn zpět na modrý vodík pro bezemisní dopravu a dekarbonizaci průmyslu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

10.12.2021 06:56
A modrý CO2 od nich odebere nějaká země 3. světa za mírný poplatek a pak ho potichu vypustí do atmosféry. Nebo mají tak rozsáhlé možnosti sekvestrace ( 5 mio tun/rok , wau) ? Jojo , z modrého H2 se stane zelený H2. Jojo , stabilní podloží , chacha.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist