Vratislav Kopačka "> Air Products se podílí na další obří výrobně zeleného vodíku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/air-products-se-podili-na-dalsi-obri-vyrobne-zeleneho-vodiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Air Products: Air Products se podílí na další obří výrobně zeleného vodíku

23. srpna 2022 | Air Products
Autor: Vratislav Kopačka, tel: 775991656
Air Products (NYSE:APD) se společnostmi Acwa Power a Omanoil se dohodly na výstavbě výrobny zeleného vodíku v ománském Salalahu v hodnotě 7 miliard dolarů, která bude poháněna elektrickou energií z obnovitelných zdrojů. Vyrobený zelený vodík bude vázaný do amoniaku, aby se mohl snadněji distribuovat na mezinárodní trhy. Počítá se také s dodávkami do Evropy, kde bude amoniak uvolněn zpět na bezemisní vodík a využit pro čistou mobilitu.
Projekt je součástí strategie Ománské vize 2040, která chce využit energii ze slunce a větru na elektrolýzu vody a vyrobený zelený vodík bude dodávat globálním zákazníkům. Zařízení bude rovným dílem vlastněno partnery projektu a odběratelem vyrobeného zeleného čpavku bude společnost Air Products, která investuje další miliardy dolarů do distribuční infrastruktury.
Uzavření významné dohody komentoval Seifi Ghasemi předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Air Products slovy: „Jsme potěšeni a poctěni, že můžeme spolupracovat s vládou Ománu na rozvoji tohoto multimiliardového projektu výroby zeleného vodíku. Těšíme se na uplatnění našeho know-how, technologií a více než 60 let zkušeností s vodíkem, abychom pomohli posunout tento projekt kupředu a učinit další významný krok v dekarbonizaci světa.“
Státy na Arabském poloostrově se připravují na přechod k bezemisní ekonomice a plánují se stát globálním exportérem zeleného vodíku a čpavku. Masivně investují do obnovitelných zdrojů, které chtějí využívat pro výrobu těchto bezemisních nosičů energie. Díky slunečním a větrným podmínkám v regionu a potřebným investicím k tomu mají výborné předpoklady. Jenom společnost ACWA Power má v provozu, nebo výstavbě 65 projektů s investiční hodnotou 67,6 USD miliardy, které mají výrobní kapacitu přes 43 GW elektřiny. V Saudské Arábii staví ve spolupráci se společností Air Products podobné zařízení na výrobu zeleného čpavku v rámci projektu Neom. Bude poháněno více než 4 GW obnovitelné energie a již v roce 2025 by se v něm mělo ročně vyrábět 1,2 milionu tun amoniaku.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist