Petr Stýblo "> Akce žába – rok druhý! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/akce-zaba-rok-druhy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český svaz ochránců přírody: Akce žába – rok druhý!

Žáby a čolci se každým rokem v prvních teplých nocích stěhují ze svých zimovišť k vodním plochám. Tam kladou svá vajíčka. To se děje právě nyní! Cesta k vodě může být dlouhá i několik kilometrů. Někdy se trasy obojživelníků kříží se silnicemi. Pokud ta není pro žáby zabezpečena podchodem, zahynou na ní pod koly aut tisíce jedinců. Proto ČSOP už před rokem vyhlásil Akci žába!

Touto akcí chceme zmapovat všechna nebezpečná místa, kde k nadměrnému úhynu obojživelníků na silnicích dochází a informovat veřejnost a státní správu o těchto úsecích. Do budoucna se pokusíme o tyto úseky s pomocí veřejnosti pečovat a obojživelníky přes ně přenášet, nebo také docílit vybudování podchodů, které by umožňovaly obojživelníkům bezpečnou migraci. Obojživelníci patři mezi nejvíce ohroženou skupinu obratlovců u nás, ohrožují je zejména změny jejich životního prostředí, používání pesticidů a doprava.

Pro pomoc obojživelníkům je důležité rizikové úseky silnic znát. Za poslední rok jsme jich s pomocí veřejnosti objevili téměř stovku! V České republice už evidujeme 347 těchto úseků! Nebezpečných míst je však mnohem více, proto AKCE ŽÁBA! Do akce se může zapojit každý, komu není lhostejný osud žab. Podrobnosti o akci najdou lidé na internetových stránkách www.csop.cz/akcezaba a mohou ČSOP hlásit kritická místa pomocí příslušného formuláře, který je na internetu ke stažení.

Bližší info: Petr Stýblo, tel 222 51 61 15

Víte, že:
-obojživelníci jsou u nás jednou z nejohroženějších skupin živočichů?
-v jihomoravském regionu se za posledních 20 let zmenšil počet ropuch obecných o polovinu?
-při jarním tahu k vodě mohou být úhyny obojživelníků na silnicích tak značné, že každoroční reprodukce už nestačí vyrovnat tyto ztráty a místní populace obojživelníků může tak i zaniknout?
-obojživelníci při překonávání silnice většinou nepoužijí nejkratší trasu a že průměrná vzdálenost, kterou urazí při překonávání 7 m široké silnice je 50 m?
-při měření času, který potřebovali obojživelníci k překonání 7 m široké silnice byly zaznamenány i časy přesahující 2 hodiny?

Pokud Vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory a O2, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 27 Kč). Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz .

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist