https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/akcni-plan-strategie-regionalniho-rozvoje-cr-21-na-roky-2021-a-2022-schvalen-vladou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ na roky 2021 a 2022 schválen vládou

11. ledna 2021 | MMR ČR
Autor: Vilém Frček, tel: 724 639 428, 224 861 445
Vláda dnes (11.1.2021) schválila Akční plán, který obsahuje aktivity podporující regiony, a naplní cíle Strategie regionálního rozvoje ČR 21+. Stejně jako samotná strategie stojí na principu tzv. územní dimenze, tedy efektivního využití dostupných zdrojů na řešení problémů konkrétního regionu nebo rozvíjení jeho potenciálu. Jedná se tak o řešení šitá přímo na míru.

„V příštích dvou letech Akční plán umožní zrealizovat projekty za 56 mld. Kč spolufinancované z operačních programů pro období 2014-2020 a očekáváme schválení nových projektů v rámci národních dotačních titulů převyšující hranici 8 mld. Kč,” shrnuje finanční rozměr akčního plánu ministryně Klára Dostálová. Programy EU pro období 2021-2027 prozatím ještě nejsou dopracovány, proto bude jejich přínos zpřesněn během tohoto roku. Ministryně Klára Dostálová dodává: „Očekávám, že z těchto programů se co nejdříve vypíšou územně zacílené výzvy nebo výzvy, v nichž bude určité území zvýhodněno, v řádech dalších desítek miliard korun, aby byly podpořeny investice v regionech, které by jinak byly, třeba z důvodů nutných škrtů v rozpočtu, odloženy.”

Pro krajská města a jejich zázemí, která tvoří české metropole a aglomerace, to bude znamenat podporu výzkumných kapacit, rozvoj udržitelné dopravy nebo zajištění kapacit mateřských a základních škol. V regionálních centrech, zjednodušeně v bývalých okresních městech včetně jejich venkovského zázemí, je cílem mj. zajistit dostupnost poradenství podnikům, a tím jim pomoci se stabilizovat nebo rozvíjet, zefektivnit dopravní obslužnost především ve špatně dostupných lokalitách nebo zajistit primární zdravotní péči, např. praktických lékařů nebo zubařů zejména ve venkovských oblastech.
Hospodářsky a sociálně ohrožená území, jako území se soustředěnou podporou státu, budou zvýhodňována v řadě dotačních titulů z národních i evropských rozpočtů. Jedná se o ta nejohroženější území vymezená na úrovni obcí s rozšířenou působností, v nichž žije 25 % obyvatel Česka. Aktivity proto míří na rozvoj firem a podnikatelských parků, aby mohly růst tamější podnikatelské subjekty a zároveň se toto území zatraktivnilo pro nové investory, třeba i díky výhodným podmínkám pro revitalizaci brownfieldů.

Akční plán neobsahuje aktivity pro strukturálně postižené kraje – Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský. Pro ně připravuje MMR aktualizaci Souhrnného akčního plánu v rámci programu RE:START, který bude předložen vládě v nejbližších týdnech.

„Na tvorbě akčního plánu se podílela jednak ministerstva, jejichž prostředky budou využity, ale samozřejmě jsme úzce spolupracovali s partnery z regionů, kteří připravují a realizují projekty. Jeho podoba je tak výsledkem spolupráce, kterou vnímám jako klíčovou pro úspěšnou realizaci aktivit a naplnění našich společných cílů. Chceme pomoci silným regionům v dalším růstu a těm slabým dohánět ty vyspělé,” uzavírá Klára Dostálová.
Vilém Frček, tel: 724 639 428, 224 861 445
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist