https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/aktualne-navrh-poslance-kotta-ohrozuje-chranene-druhy-rostlin-a-zivocichu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA, ČSOP a Česká společnost ornitologická: Aktuálně: návrh poslance Kotta ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Tiskový komentář Hnutí DUHA, Českého svazu ochránců přírody a České společnosti ornitologické k dnešnímu schválení bezprecedentního ohrožení chráněných živočichů a rostlin v Zemědělském výboru Poslanecké sněmovny při projednávání tzv. invazní novely zákona o ochraně přírody a krajiny:

Komentář Jiřího Beneše z Hnutí DUHA:
„Poslanec Josef Kott (ANO) zneužil tzv. invazní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny k doposud nevídanému útoku na desítky chráněných druhů.
Zemědělský výbor dnes schválil jeho návrh na zrušení ochrany silně ohrožených druhů živočichů při zemědělském, lesnickém a vodním hospodaření. Pokud by byl návrh skutečně začleněn do invazní novely, znamenalo by to, že zemědělci, lesníci a vodohospodáři nemusí brát ohledy na druhy, jako je například čáp černý, ledňáček říční, křepelka polní, skřivan lesní, rosnička zelená, chřástal polní a mnoho dalších, a to ani při jejich hnízdění či vyvádění mláďat. Ohrožena je i celá řada orchidejí na zemědělsky obhospodařovaných pozemcích nebo tis červený v lesních porostech.

Poslanci v Zemědělském výboru a Výboru pro životní prostředí naštěstí zamítli další škodlivý návrh poslanců Jana Zahradníka a Petra Bendla (oba ODS) na zrušení předkupního práva státu k pozemkům v národních parcích, národních přírodních rezervacích či pozemcích související s jeskyněmi, který by usnadnil spekulace s pozemky a další zástavbu v těchto v nejcennějších chráněných územích.

Naopak dobré návrhy na posílení pravomocí stráže přírody a umožňující zákaz používání ohňostrojů a pyrotechniky v chráněných území z pera Evy Fialové (ANO) členové a členky Výboru pro životní prostředí schválili.”

Komentář Zdeňka Vermouzka, ředitele České společnosti ornitologické:
„Je neuvěřitelné, že v době, kdy celá společnost cítí naši zranitelnost a sepětí s přírodou, může parlamentním výborem projít návrh na další radikální omezení ochrany ohrožených druhů. Slušným hospodářům návrh poslance Kotta nepomůže, protože ohledy na živočichy a rostliny v krajině berou sami od sebe. Těm nezodpovědným by umožnil další bezohledné drancování přírody. Pro citlivé a málo početné druhy, jako je čáp černý, je ochrana každého hnízda naprosto zásadní. A pro silně ubývající druhy, jako je chřástal polní, by omezení ochrany hnízdišť mohlo znamenat pomyslný hřebíček do rakve. Doufám, že poslanecká sněmovna jako celek bude mít víc rozumu než zemědělský výbor.”

Komentář Karla Kříže, výkonného místopředsedy Českého svazu ochránců přírody:
„Doufám, že Poslanecká sněmovna tento pozměňovací návrh zamítne. V opačném případě bychom se brzy dočkali toho, že se silně ohrožené druhy v lepším případě přesunou do kategorie kriticky ohrožené, v tom horším vyhynou úplně. Většina z nich je totiž ohrožena právě proto, že jim současný běžný způsob hospodaření vadí. Sněmovna by jim tak podepsala jasný ortel. Apelujeme tímto i na ministra Brabce, jehož Ministerstvo životního prostředí k návrhu poslance Kotta vyslovilo zásadní nesouhlas, aby přesvědčil ostatní poslance o škodlivosti pozměňovacího návrhu.”
Hnutí DUHA, Český svaz ochránců přírody a Česká společnost ornitologická budou další jednání Parlamentu ČR o invazní novele sledovat a pokusí se přesvědčit poslance, aby odmítli návrhy ohrožující naši přírodu včetně vzácných druhů.

Kontakty:
Jiří Beneš, koordinátor kampaně Zachraňme lesy Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz
Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, 773 380 285, verm@birdlife.cz
Karel Kříž, výkonný místopředseda Českého svazu ochránců přírody, 777 800 458, karel.kriz@csop.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

18.2.2021 09:37
Já si připadám jak v ekologistánu. Před 14 ti měsíci výše uvedené organizace bezprecedentně zneužily novelu lesního zákona k prosazení vyhlazení například zajíce za účelem ochrany výsadby lesa. Pokud se někdo řídí jejich postupy je to najednou špatně? Nemluvě o tom, že tyto organizace před parlamentními volbami chválily a podporovaly ANO a zejména MŽP a pana Brabce. Je vidět, že státní kasička už tolik necinká, tak si vzpoměli na ochranu.
Odpovědět
JB

Jiří Beneš

18.2.2021 10:36 Reaguje na Michal Ukropec
Prosím, pošlete mi odkaz, z něhož bude patrné, že jsme prosadili vyhlazení zajíce. Děkuji.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.2.2021 14:19 Reaguje na Jiří Beneš
Odůvodnění novely lesního zákona z listopadu? 2019. Jednoznačně se tam píše o snížení stavu zajíců aby neokusovaly novou výsadbu. Novela naštěstí byla po novém roce zrušena.
Odpovědět
JB

Jiří Beneš

19.2.2021 19:40 Reaguje na Michal Ukropec
Pošlete mi prosím odkaz. Děkuji.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.2.2021 13:06 Reaguje na Jiří Beneš
Zatím jsem to nenašel, ale píše se tam, že se zajíc má střílet, i kdyby se mělo jednat jen o výcvik loveckých psů. Až bude čas, budu pokračovat.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

19.2.2021 08:27 Reaguje na Jiří Beneš
Zajíci nemuseli vadit DUZE. Třeba vadí ornitologům a ptákům na stromech. Domluvte se kluci.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist