https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/aktualni-komentar-jiriho-benese-k-predlozeni-novely-mysliveckeho-zakona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Aktuální komentář Jiřího Beneše k předložení novely mysliveckého zákona

14. května 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Komentář Jiřího Beneše z Hnutí DUHA, reagujícího na předložení novely zákona o myslivosti ministerstvem zemědělství vládě:

"Ministerstvo uznalo výtky mnoha odborných organizací i orgánů státní správy a zakomponovalo do podoby novely zákona o myslivosti mechanismus odvozování plánu lovu spárkaté zvěře na základě míry jimi způsobených škod v lesích. Od Ministerstva jsme však čekali opravy i dalších nešvarů. Především posílení vlastnických práv majitelů pozemků a vymazání chráněných zvířat ze seznamu zvěře. Problémů v zákoně o myslivosti je tolik, že je třeba začít urychleně pracovat na jeho zcela nové podobě."

Kontext:
Sucho, které sužuje naše zemědělství, negativně dopadá i na lesy. V kombinaci s nevhodnou druhovou skladbou stromů tak již několik let způsobuje velké hynutí především smrkových monokultur. Pro obnovu rozsáhlých holin bude zásadní pomoc myslivců. Jimi obhospodařovaná spárkatá zvěř nyní spase naprostou většinu mladých listnáčů a jedlí. Na polovině území jich je poškozeno více než 75 %, na čtvrtině území republiky jsou zvěří poškozené prakticky všechny (97 %). Obnova pestrých smíšených lesů není možná bez dočasného snížení početních stavů spárkaté zvěře. Miliardy korun, kterými stát podporuje obnovu lesů, by jinak skončily jako potrava jelení, srnčí a další spárkaté zvěře.

V reakci na podzimní změny v mysliveckém plánování lovu zvěře, vzešlé z poslanecké iniciativy a návrhů Hnutí DUHA, předložilo Ministerstvo zemědělství včera vládě vlastní návrh řešení neúnosně vysokých škod způsobovaných v krajině spárkatou zvěří. Ministerstvo tak upravilo svůj původní návrh, který ostře kritizovaly ekologické a lesnické organizace, vlastníci lesů i zemědělských pozemků, ministerstvo životního prostředí i kraje [1].

Kontakty:
Jiří Beneš, pracovník programu Krajina Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] více na:
https://www.zachranmelesy.cz/cs/clanky/tiskove-zpravy/kraje-ministerstva-odborne-organizace-kritizuji-navrzenou-novelu-zakona-o
https://www.zachranmelesy.cz/cs/clanky/clanky/rovnovaha-lesa-je-narusena-novela-mysliveckeho-zakona-ji-neprospeje

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist