https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/alej-vzpominek-v-ralsku-ma-jiz-70-stromu.chrani-stalete-mistni-odrudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Alej vzpomínek v Ralsku má již 70 stromů. Chrání staleté místní odrůdy

21. března 2022 | Liberecký kraj
Národní Geopark Ralsko pokračuje ve výsadbě Aleje vzpomínek na památku zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru. Před nedávnem se konala další, v pořadí již třetí, výsadba na místě zaniklé obce Dolní Novina. Deset jabloní a hrušní vysadili zaměstnanci Geoparku spolu s dobrovolníky a přáteli. Celá alej již v tuto chvíli čítá 70 stromů. Všechny jsou to regionální odrůdy ovocných stromů a mají původ z jedné ze zaniklých obcí v Ralsku. Výsadba je podpořena Libereckým krajem.

Výsadba aleje má kromě historického i další význam pro krajinu. Nová alej podpoří druhovou rozmanitost dřevin v daném místě a s ní spojenou i biodiverzitu živočišných a rostlinných druhů, zmírní ohrožení okolní půdy větrnou erozí a dotváří krajinný ráz místa. „Podle starých map je patrné, že zde alej kdysi bývala. Nyní máme za sebou jednu stranu aleje a v příštím roce bychom rádi pokračovali i na druhé straně,“ vysvětluje plány geoparku Lenka Mrázová.

Projekt Alej vzpomínek má za cíl obnovit historické aleje v místech zaniklých obcí a zároveň zachránit místy unikátní regionální odrůdy jabloní a hrušní. Je málem neuvěřitelné, co vše dokázaly staré stromy, jež bývalým hospodářům poskytovaly stín a ovoce, bez veškeré péče přežít. Bez mála půlstoletí působení tří různých armád, které srovnaly se zemí více než 17 obcí včetně kostelů a hřbitovů. A další tři desítky let života v divočině. Nyní mají prostřednictvím naroubovaných stromů šanci vrátit se v plné síle tam, kam patří.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist