https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/alexandr-vondra-opreme-se-o-platnou-legislativu-a-tlak-na-dramaticky-rust-cen-povolenek-omezime
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Alexandr Vondra: Opřeme se o platnou legislativu a tlak na dramatický růst cen povolenek omezíme

17. května 2022 | ODS
Andrej Babiš ve svém pořadu „Čau lidi“ opět kritizuje premiéra Petra Fialu a ministry současné vlády ČR. V posledním díle se ve velké míře věnuje především emisním povolenkám. Podle něho byl premiér Petr Fiala proti snížení ceny emisních povolenek. Občanští demokraté v reakci žádají Andreje Babiše k doložení jeho výroků, jež se nezakládají na pravdě. Podle Alexandra Vondry je trh s povolenkami v současné době primárně vystaven manipulacím Evropské komise.

„Andrej Babiš ve svém pořadu ‚Čau lidi‘ opět nesmyslně kritizoval premiéra, když se v posledním díle věnoval otázkám emisních povolenek. Ve svém chaotickém vyjádření, které připomíná někdejší neblahou relaci Rádia Jerevan, míchal hrušky s jablky a uchýlil se k výrokům, které nemají s realitou nic společného. Uvádíme proto informace na pravou míru,“ reagoval bezprostředně Alexandr Vondra, místopředseda strany a poslanec v Evropském parlamentu.

ODS se na plénu Evropského parlamentu v dubnu na návrh stínového zpravodaje Alexandra Vondry otevřeně postavila proti stahování dalších povolenek z trhu v letech 2024-2030, neboť je přesvědčena, že omezování jejich množství na trhu přispívá ke zvyšování cen.

„Je zajímavé, že dvě europoslankyně ANO se v této věci pouze zdržely. Bohužel, také proto návrh na plénu nakonec prošel,“ řekl Vondra a navázal: „Dnes se v europarlamentním výboru ENVI hlasuje o celkové reformě systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). ODS hlasuje proti zvyšování ambicí a revoluci v ETS, které povedou jen k dalšímu zvyšování cen. Naopak aktivně podpořila návrhy, které mají snížit počet aktérů na trhu, a tím pádem omezit spekulace a manipulace s cenou povolenek, a usnadní uvolňovaní povolenek z rezervy v případě prudkého nárůstu jejich cen. V prvém případě platí, že by na trhu měly prioritně operovat pouze ty subjekty, které jsou systémem ETS samy pokryty. V druhém případě by se měly povolenky z rezervy uvolňovat už v případě, kdy jejich cena za posledních šest měsíců vzroste dvakrát oproti průměru posledních dvou let. Komise navrhovala, aby pro uvolnění z rezervy musel být nárůst trojnásobný tak jako doposud.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist