https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/alexandr-vondra-zahrnutim-jadra-do-taxonomie-se-nam-podarilo-odstranit-zasadni-prekazku-pro-vystavbu-dalsich-jadernych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Alexandr Vondra: Zahrnutím jádra do taxonomie se nám podařilo odstranit zásadní překážku pro výstavbu dalších jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně

2. února 2022 | ODS
Evropská komise dnes vydala delegovaný akt k tzv. taxonomii udržitelných financí, kterým do taxonomie zařazuje jadernou energetiku a rozšiřuje možnosti výroby energie ze zemního plynu.

„Dnešní rozhodnutí Evropské komise je velký úspěch České republiky. Zahrnutím jádra do taxonomie došlo ke kroku, kterému by před dvěma lety nikdo nevěřil. Návrh také odstraňuje nadbytečné podmínky pro využívání zemního plynu jako přechodného zdroje, což také napomůže k lepšímu přechodu k alternativním palivům, jako je např. vodík,“ uvedl člen výboru pro životní prostředí a místopředseda klubu přátel jádra v Evropském parlamentu Alexandr Vondra.

Delegovaný akt může zamítnout Rada EU nebo Evropský parlament, ale podmínky pro jeho zamítnutí jsou nastaveny přísně (posílená kvalifikovaná většina států EU nebo nadpoloviční většina všech europoslanců), takže by k němu dojít nemělo.

„Pokud by k dnešnímu rozhodnutí Komise nedošlo, byla by výstavba dalších jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně téměř nemyslitelná a Česká republika by přechod k bezuhlíkové energetice nezvládla. Nadále by tak trvala naše závislost na externích dodávkách plynu, která by byla s koncem uhlí ještě výraznější,“ dodal Alexandr Vondra.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist