Jitka Martínková "> Ani Shell, ani SPD. Ekologické organizace protestují proti greenwashingu fosilních firem - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ani-shell-ani-spd.ekologicke-organizace-protestuji-proti-greenwashingu-fosilnich-firem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Klimatická koalice: Ani Shell, ani SPD. Ekologické organizace protestují proti greenwashingu fosilních firem

26. září 2022 | Klimatická koalice
Autor: Jitka Martínková, tel: 728 399 452
Desítky lidí z ekologických organizací se chystají protestovat proti konferenci s názvem Green Deal Summit, kterou v centru Prahy pořádají Hospodářské noviny s mediální podporou České televize. Protestující se vymezují proti nečestným praktikám fosilních firem, které konferenci sponzorují. Vadí jim ale také protest organizovaný na stejném místě hnutím PES a stranami SPD a Trikolóra, který má za cíl zastavit celou klimatickou politiku.

Protestující ráno nainstalovali před budovu výstavu s klimatickými hříchy firem, které konferenci sponzorují. Na 15:00 poté plánují protest přímo před místem, kde se konference koná.

“Ze všech průzkumů vyplývá, že většina lidí v Evropě i České republice si uvědomuje vážnost klimatické krize. Fosilní firmy proto v poslední době přestaly popírat realitu změn klimatu a místo toho přešly ke greenwashingu, kdy se snaží předstírat řešení a lakovat svůj byznys na zeleno. Ve skutečnosti ale plánují dále rozšiřovat těžbu a spalování fosilních paliv a tím i nadále zachránit své zisky na úkor všech ostatních,” uvedl Radek Kubala z platformy Re-set.

Hlavní partner konference Shell má za sebou historii těžkých klimatických zločinů a patří k firmám, které vypustily v historii nejvíce emisí skleníkových plynů. Minulý týden navíc vyšlo z interní komunikace představitelů Shellu najevo, že snahu o ochranu klimatu jen předstírají pro média. [1]

“Shell zdevastoval deltu Nigeru, kanadskou Albertu i další místa na planetě. V minulosti se také podílel na justiční vraždě nigerijského aktivisty Kena Saro-Wiwy. Přes třicet let bojuje proti jakékoliv snaze omezit fosilní paliva. Dnes se snaží předstírat, že je součástí řešení klimatické krize. Přitom jakákoliv změna je představitelná jen na úkor firem jako je Shell,” řekla Jitka Martínková z Klimatické koalice.

Protestujícím vadí i účast dalších fosilních firem, jako je automobilka KIA nebo uhelná firma ČEZ. Klimatická koalice proto poslala některým účastníkům konference otevřený dopis, ve kterém je vyzvala k odvolání účasti na konferenci. [2] “Je smutné, že tento greenwashing podporují zástupci vlády, média i Evropská komise. Legitimizují tím strategii fosilních firem, které se v posledních letech snaží brzdit evropskou politiku ochrany klimatu,” dodal Šimon Hauser z Greenpeace.

Celý den dnes před konferencí protestují také zástupci Hnutí PES a stran SPD a Trikolóra. Protesty ekologických organizací nemají s těmito protesty nic společného. Právě naopak jim vadí, že některé strany se snaží konference zneužívat k útokům na klimatickou politiku a staví se tím na stranu fosilních firem.


Kontakty pro média:
Radek Kubala, Re-set, radek.kubala@re-set.cz, +420 736 457 028

Odkazy:
[1] Viz https://www.theguardian.com/business/2022/sep/16/oil-giants-shell-bp-climate-crisis
[2] Otevřený dopis zde: https://klimatickakoalice.cz/pro-media/tiskove-zpravy/nepodilejte-se-na-greenwashingove-konferenci-green-deal-summit-vyzvala-dnes-klimaticka-koalice-vladu-a-dalsi-instituce

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist