https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/arnika-zada-vysetreni-vybuchu-ve-spolane
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Arnika žádá vyšetření výbuchu ve Spolaně

20. června 2002 | Arnika
Autor: Marek Jehlička
Ekologické sdružení ARNIKA dnes požádalo generálního ředitele Spolany, aby poskytl veřejnosti úplné informace o výbuchu, který 19. června odpoledne zranil dva zaměstnance chemičky (1). K výbuchu došlo podle svědectví hodnověrného zdroje v provozu chlorové chemie, kde se vyrábí polyvinylchlorid (PVC) a škody jsou údajně předběžně odhadovány na stovky milionů korun (2). Jde o další ze série havárií, ke kterým ve Spolaně dochází opakovaně.

"Chlorová chemie a výroba PVC představují značné riziko pro životní prostředí i zdraví lidí a patří mimo jiné k významným zdrojům rakovinotvorných a vysoce toxických látek, jakými jsou např. dioxiny nebo vinylchlorid monomer (VCM). Ačkoli Spolana má povinnosti informovat veřejnost o svém vlivu na životní prostředí a lidské zdraví, její vedení opakovaně v minulosti skutečně vážná rizika bagatelizovalo", uvedl MUDr. Miroslav Šuta, konzultant Arniky pro oblast toxických látek (3). Arnika se obrátila také na Českou inspekci životního prostředí s podnětem k prošetření možného úniku toxických látek do životní prostředí.

Mezi nejzávažnější havárie ve Spolaně patřila v uplynulých letech např. exploze ve výrobě rakovinotvorného vinylchloridu monomeru (VCM) v dubnu 1993, kdy při následném požáru muselo zákonitě dojít i k úniku toxických dioxinů. V červenci 2000 způsobila havárie ve Spolaně zranění několika lidí a únik minimálně 188 kg jedovatého chlóru, který díky převládajícímu směru větru nezasáhl město Neratovice. Došlo však ke škodám na zemědělské produkci, které poškození vyčíslili na desítky milionů korun a Spolana je odmítá uhradit. Proto bude důsledky dva roky staré chlorové havárie řešit soud, u nějž zemědělci z okolí žalují firmu o úhradu škod způsobených únikem toxických látek.

Spolana se v minulosti pokoušela kriminalizovat kritiky upozorňující na ekologická a zdravotní rizika výroby a užívání PVC. RNDr. Jindřich Petrlík se v roce 2000 stal terčem trestního oznámení mluvčího Spolany za to, že informoval Evropskou komisi o haváriích a poškozovaní životního prostředí při výrobě PVC ve Spolaně. Na MUDr. Miroslava Šutu podal trestní oznámení zaměstnanec Spolany za to, že v televizní reportáži v lednu 2001 upozorňoval na nebezpečí hraček z PVC, které jsou v zemích Evropské unie zakázány.

Spolana Neratovice patří celosvětově mezi místa nejvíce zamořená toxickými dioxiny, které v obrovském množství vznikaly při výrobě chlorovaných herbicidů. Jako pozůstatek výroby chlóru amalgamovou elektrolýzou se na břehu Labe nachází více než 250 tun nebezpečné rtuti. Až kampaň Greenpeace přiměla vedení Spolany k závazku vybudovat kolem dioxiny a rtutí zamořených objektů protipovodňovou ochranu (4). Problémem zůstává vyčištění rtutí zamořené oblasti. ARNIKA nesouhlasí se Spolanou navrženým řešením (5).


Poznámky:

(1) Více o ekologických problémech souvisejících se Spolanou zveřejňuje sdružení ARNIKA na internetových stránkách - http://bezjedu.arnika.org/spolana.

(2) Osobní sdělení důvěryhodného zdroje, který se z obavy o svou bezpečnost přeje zůstat v anonymitě.

(3) Lživé výroky představitelů Spolany soutěží o "Zelenou perlu", tisková zpráva Greenpeace z 20. března 2002, http://www.greenpeace.cz/release/02/020320.htm

(4) Spolana přiznala vážnost problémů s dioxiny a rtutí, tisková zpráva Greenpeace z 28. května 2002, http://www.greenpeace.cz/release/02/020528.htm

(5) Zůstane Spolana na „věčné” časy zamořena rtutí?, tisková zpráva Arniky z 8. dubna 2002, http://bezjedu.arnika.org/index.php?inc=tiskovka&aktualita=ne&id=93




Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist