https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/autobusova-linka-691-se-vraci.opet-propoji-cesko-polsko-a-nemecko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Korid LK: Autobusová linka 691 se vrací. Opět propojí Česko, Polsko a Německo

28. června 2021 | Korid LK
V sobotu 3. července 2021 znovu vyjede na svou trasu mezinárodní autobusová linka číslo 691 v trase z Hrádku nad Nisou přes Zittau, Bogatyni a Frýdlant do Świeradówa-Zdróje. V celé trase linky bude platit tarif IDOL nebo ceník od tohoto tarifu odvozený určený pro platby v eurech nebo zlotých. Bude možné využít také mezinárodní turistickou jízdenku EURO-NISA-Ticket.

Opět bude možné vyrazit třemi páry víkendových spojů přes hranice do vyhlášených lázní na polské straně Jizerských hor, a to například na nově vybudovanou stezku v korunách stromů, nebo lanovkou na Stóg Izerski a odtud dále do Jizerských hor. Lázeňští hosté ze Świeradówa-Zdróje s touto linkou naopak objeví kouzla Frýdlantska a Hrádecka a obyvatelé frýdlanrského výběžku se mohou vypravit přes Zittau až na Oybin. Spojení mohou využít také obyvatelé Liberce díky provázanost linky s vlaky ve Frýdlantu (v relaci Bogatynia – Liberec a zpět) a v Raspenavě (v relaci Liberec – Świeradów-Zdrój a zpět).

„Linku v loňském roce velmi pozitivně hodnotili cestující ze všech tří zemí, i přesto, že loňský rok byl ovlivněn pandemií COVID-19. V souvislosti s uvolňováním protiepidemických opatření a příznivým vývojem se na nás již delší dobu obracejí obyvatelé všech tří zemí s dotazy na obnovení provozu. Věříme, že i v letošním roce si své cestující opět nalezne a s její pomocí se nám podaří přiblížit turisticky zajímavé regiony v Česku, Německu i Polsku,“ říká Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy.

Provoz linky bude spolufinancován Libereckým krajem, Lankreis Görlitz, Miastem i gminou Bogatynia a Gminou Miejskou Świeradów-Zdrój. Hejtman Martin Půta, Landrat Bernd Lange a burzmistr Świeradówa-Zdróje Roland Marciniak a pověřený burzmistr Bogatynii Wojciech Dobrołowitz podepíší smlouvu o spolupráci 1. července v Bogatynii. Smlouva bude platit do změny jízdních řádů v polovině prosince 2022 a v případě pozitivní odezvy od cestujících může být prodloužena i do dalších let. Tato spolupráce 4 veřejných subjektů ze tří zemí na financování autobusové linky sousedních regionů bude unikátní i v evropském měřítku. Každý z partnerů bude na svém území hradit zbývající část nákladů, kterou nepokryjí příjmy z jízdného.

„Jízdní řád linky je stejný jako v minulém roce. Na základě připomínek cestujících však byla do trasy linky přidána zastávka Straźacka-Tewa u parkoviště nad lanovkou, odkud se dá vyrazit pěšky na hřeben hor,“ upřesnil Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID LK, jež je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji.

Provoz linky 691 započal v srpnu 2020 společně s prodloužením linky 831a Bogatynia – Porajów – Zittau zajišťované polským dopravcem. Kvůli zpřísňujícím se protipandemickým opatřením znemožňujícím volný pohyb přes hranice však byl po třech měsících provoz linky pozastaven. Stejný osud potkal o několik týdnů později i linku 831a. Pilotní provoz byl financován z programu CENTRAL EUROPE, z projektu TRANS-BORDERS a spolufinancován Libereckým krajem z 15 %.

O cestování s touto linkou byl mezi cestujícími ze všech tří států velký zájem, o čemž svědčí i fakt, že již druhou provozní sobotu 8. srpna 2020 musel být poslední spoj ze Świeradówa posílen, aby všichni cestující mohli být přepraveni. Až do vynuceného přerušení využilo linku 1929 cestujících.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist