Helena Svatošová "> AVIZO: Dílna FAMU a veřejná diskuse na téma Biotechnologie-umění-společnost - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/avizo-dilna-famu-a-verejna-diskuse-na-tema-biotechnologie-umeni-spolecnost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, o.s.: AVIZO: Dílna FAMU a veřejná diskuse na téma Biotechnologie-umění-společnost

3. dubna 2008 | Iuridicum Remedium, o.s.
Autor: Helena Svatošová, tel: 776687353
10. a 11. dubna 2007 proběhne na FAMU umělecká dílna Biologie-umění-společnost.

Řada umělců, zabývajících se donedávna experimenty s alternativním použitím počítačů, tzv. hackerstvím digitálních kódů, začala zkoumat možnosti, nabízející se pro uměleckou intervenci: světy mikroorganismů, biologických tkání, molekulární biologie, ekologických systémů a umělé inteligence. Nový umělecký obor (nazývaný bioart, transgenic art, nebo wetware hacking) nemusí být ale omezen jenom na pokusy v dobře vybavených soukromých, nebo státních laboratořích. Multimediální umělec Paul Vanouse z univerzity v Buffalu se věnuje řadu let ve svých instalacích a v rámci série dílen pro „nadšené amatéry“ estetice DNA a pokusům s genetickou výbavou.

Součástí programu je navazující veřejná diskuze, pořádaná občanským sdružením Iuridicum Remedium zaměřená na společenské a politické důsledky rozvoje biotechnologií „Genetická informace jako citlivý osobní údaj“.

Rychlý rozvoj biotechnologií ovlivnil v minulých 20 letech zásadně farmaceutický, zemědělský, vojenský průmysl a medicínu, ale zasáhl i další stránky života jednotlivce, lidstva i celé biosféry. Převratné poznatky biotechnologie se dotkly i etických základů tradičního konceptu živé přírody a identity člověka. Nedávno ukončený „Projekt genetiky člověka“ (The Human Genome Project-HGP) umožnil „přečíst“ genetickou výbavu člověka. Od té doby probíhá po celém světě řada dalších vědeckých i podnikatelských iniciativ, směřujících k možnostem zkoumat, upravovat, ovlivňovat a opravovat genetickou výbavu živého organismu. Symbolicky se tak setkaly geny, algoritmy a kódy a procesy konvergence komputace, humanitních, přírodních věd, ale i důsledky pro ekonomické i politické zájmy systémů dozoru a kontroly.

Zájemci o tajemný mikrosvět genetických kódů mohou nahlédnout do kuchyně, která je před veřejností většinou uzavřena. Dílna je určena pro studenty uměleckých škol, ale i pro každého, koho zajímají radikální metodologie současného umění, vědy i humanitních oborů.

Dne 11.4. od 17, 30 hod. navazuje na FAMU otevřená diskuze na téma "Genetická informace jako citlivý osobní údaj", které se zúčastní členové Iuridicum Remedium a pozvaní specialisté se dotkne řady otázek:
DNA databáze pod kontrolou státu - komu a kdy je oprávněna policie vzorek DNA odebrat?
Kolik vzorků má obsahovat Národní DNA databáze a čí vzorky tam mají být?
Má mít policie právo odebírat vzorky násilím? Co se s nimi potom děje?
Je možný test DNA paternitních sporech bez souhlasu testované osoby?
Jsou komerční databáze DNA nebezpečné ?
Potřebujeme zákon o nakládání z DNA ?
Je veřejnost dostatečně informována o možnostech porušování ochrany soukromí působením DNA databází?
Jak se zajímá kulturní a umělecká veřejnost v Česku otázkami spojenými s klonováním, transmutací a možnostmi genetické úpravy potravin, zvířat a lidí?

Pozvaní odborníci na ochranu práva na soukromí a experti na DNA: RNDr. Daniel Vaněk, PhD. (Forenzní DNA Servis), JUDr. Ing. Helena Svatošová (Iuridicum Remedium), zástupce Úřadu na ochranu osobních údajů, Denisa Kera (Centrum Globálních studií UK a AV), Paul Vanouse, a další.


Program: čtvrtek 11. dubna.
12.20 zahájení
12.40 – 13.30 Co mají společného biogenetika, biotechnologie, současné umění a hackerství, Paul Vanouse (USA), Miloš Vojtěchovský (FAMU)
13.30 prezentace díla Paula Vanouse a dílen Wetware Hacking I.
14.00 – 14.30 přestávka
14.30 – 16.30 Wetware Hacking II.
17.30 – 19.00 diskuse „Genetická informace jako citlivý osobní údaj“

* Dílna pokračuje v pátek 12. dubna v Institutu intermédií na ČVUT v Dejvicích.

Přesný rozvrh bude oznámen. Dílna a diskuze budou vysílány v živém přenosu na stránce
www.lemurie.cz rtsp://stream.node9.org/live.sdp

Dílnu pořádá Centrum audiovizuálních studií Filmové a televizní Fakulty AMU, Institut Intermédií, sdruzeni Iuriducum Remedium.

Dílna Paula Vanouse je pořádána s podporou Trust for Mutual Understanding v rámci série dílen a prezentací od Analogového k digitálnímu.

Diskuse Iuridicum Remedium se koná v rámci projektu podpořeného Nadací Central and Eastern Europe Trust.

FAMU, učebna U2 v Lažanském paláci
Smetanovo nábřeží 2
Praha 1
http://www.famu.cz
a
Institut Intermédií
Budova FEL ČVUT
Technická 2
160 00 Praha
http://www.iim.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist