https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/azerbajdzansky-prezident-alijev-je-jako-putin-ale-bereme-od-nej-plyn-kritizuje-piratka-gregorova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: “Ázerbájdžánský prezident Alijev je jako Putin, ale bereme od něj plyn” kritizuje Pirátka Gregorová

25. října 2022 | Česká pirátská strana
Výbor Evropského parlamentu dnes projednával v tomto období svou první zprávu ke vztahům EU s Ázerbájdžánem. Pirátka Gregorová, která je stínovou zpravodajkou zprávy, hovořila v úvodním projednávání o třech kritických bodech vzájemných vztahů: o porušení příměří s Arménií, o nulovém pokroku v oblasti právního státu a lidských práv, ale také o kontroverzním memorandu Ursuly von der Leyen, které navýšilo dodávky ázerbájdžánského plynu do EU.

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová v rozpravě odsoudila nedávné porušení příměří mezi Ázerbájdžánem a Arménií, ale vyjádřila i určité naděje, které do konfliktu vneslo jednání na summitu v předsednické České republice: “Ázerbájdžán musí respektovat arménskou územní celistvost. Pro prolévání krve a opakované násilí neexistuje žádná omluva. Přesto jsem ráda, že Arménie a Ázerbájdžán potvrdily svůj závazek na Pražském summitu 2022, že se pokusí dojít smíru a vzájemně uznat územní celistvost a suverenitu.”

Druhým zásadním tématem je ázerbájdžánský plyn, a v tom se Gregorová vymezila vůči memorandu, s jehož pomocí šéfka Evropské komise navýšila jeho dodávky do EU. Gregorová připomněla europoslancům rizika, která s sebou nese neopatrné prohlubování vztahů s diktátory, a také největší dlouhodobé překážky hlubší spolupráce EU s Ázerbájdžánem: “Neměli bychom si nic nalhávat: prezident Alijev se zas tak moc neliší od Putina. Jakékoli prohlubování našich vztahů by mělo být podmíněno skutečnými politickými změnami - a ty zatím bohužel nevidíme,” nechala se slyšet pirátská europoslankyně.

Na závěr svého projevu Gregorová varovala, aby se fatální prohřešky Ázerbájdžánu neodbývali v aktuálním reportu jednou větou: “V Ázerbájdžánu nedošlo k žádnému pokroku v respektování individuálních práv a svobod občanů, včetně omezování internetu, kriminalizace urážky na cti a pomluvy a policejní brutality namířené proti odlišné sexuální orientaci. Nedošlo k žádnému pokroku v zastavení represí, vražd a utlačování politické opozice, aktivistů, organizací občanské společnosti, bloggerů či novinářů. Nedošlo k žádnému pokroku v oblasti právního státu, nezávislosti a nestrannosti soudů, neskončilo svévolné zabíjení, mučení, znásilňování ani nelidského zacházení ze strany příslušníků bezpečnostních sil.”

Zprávu Evropského parlamentu bude Pirátka v následujících týdnech vyjednávat a po schválení výborem se dostane i na plénum, kde by se jednalo o první zprávu o vztazích EU s Ázerbájdžánem po čtyřech letech.

Video ze slyšení: https://www.youtube.com/watch?v=hkSrwwtmWVc

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist