https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/balcarova-ochrana-klimatu-a-jeji-financovani-jsou-neoddelitelna-temata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Balcarová: Ochrana klimatu a její financování jsou neoddělitelná témata

15. července 2019 | Česká pirátská strana
Pirátská předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová se od úterý 9. července účastní konference OSN k tématu udržitelného rozvoje. Hlavním cílem konference je přezkoumání plnění pěti vybraných globálních cílů udržitelného rozvoje. „Velká pozornost je věnována cíli světové ochrany klimatu a nutnosti urgentní globální akce v boji proti klimatické změně i vyrovnání se s jejími dopady,“ shrnuje Balcarová.

„Delegáti jednotlivých zemí ve svých proslovech kladou důraz především na financování nezbytných opatření v souvislosti se změnou klimatu. Diskutuje se rovněž o potřebě omezit prohlubování sociálních nerovností, které změna klimatu přináší,“ komentuje Dana Balcarová, která se zaměřuje na financování ochrany klimatu a dodává: „Ze světového pohledu je třeba se na financování změn souvisejících s měnícím se klimatem dívat ze dvou úhlů – co je třeba vykonat ve vyspělých zemích a jak podpořit rozvíjející se země.“

Vyspělé země podle Balcarové potřebují část svých rozpočtů alokovat na adaptaci na probíhající projevy globální změny klimatu a také na investice do nastavení uhlíkově neutrální ekonomiky. Věří, že je nutné peníze investovat do úspor energie, na inovace a vývoj nových technologií, do budování infrastruktury a podpory rozvoje obnovitelných zdrojů energie.

„Svět musí spolupracovat. Krach společného celosvětového přístupu by přinesl lidstvu hrozbu nejčernějších scénářů. I proto jsem ráda, že na konferenci zazněla mnohá povzbudivá prohlášení. K závazkům Pařížské dohody se zde přihlásila Čína i Rusko. Některé státy pak deklarovaly silnější závazky, než které pro ně vyplývají z mezinárodních dohod – například Finsko chce bezuhlíkové ekonomiky dosáhnout už v roce 2035 a Švédsko hlásá ‚zero carbon‘ dokonce už do roku 2024,“ uvádí Balcarová.

Piráti přistupují k tématu ochrany klimatu s velkou odpovědností a na září v čele s Balcarovou připravují odborný seminář o financování klimatických opatření, na kterém vystoupí mj. experti z OECD a Evropské komise. Na seminář pozvou poslance, senátory, zástupce ministerstev a další klíčové hráče v oblasti ochrany klimatu. „Doufám, že se česká debata přesune na skutečně praktické otázky, které klimatická změna přináší,“ uzavírá Balcarová z jednání OSN.

Vše o fóru OSN k udržitelnému rozvoji: https://sustainabledevelopment.un.org/hlpf/2019/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist