Silvia Tajbliková "> BASF navazuje partnerství s lídry obnovitelné energetiky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/basf-navazuje-partnerstvi-s-lidry-obnovitelne-energetiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

BASF spol. s.r.o.: BASF navazuje partnerství s lídry obnovitelné energetiky

12. ledna 2022 | BASF spol. s.r.o.
Autor: Silvia Tajbliková, tel: +421 2 58 266 778
Ve spolupráci se společnostmi ENGIE, Vattenfall, Ørsted a RWE přechází BASF na obnovitelné zdroje elektrické energie. Tyto kroky BASF napomohou k dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

BASF, největší evropská chemická společnost, nahrazuje ve svých provozech fosilní paliva elektrickou energií a přechází na bezemisní zdroje elektřiny. Jde o jeden z kroků, jimiž chce skupina do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 25 % ve srovnání s rokem 2018 a do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality.

„Od roku 2030 plánuje BASF zavádět převratné technologie, jako jsou bezemisní výroba vodíku či elektricky vyhřívané krakovací jednotky. Tyto technologie předpokládají plnou elektrifikaci chemické produkce, která zvýší roční spotřebu evropské BASF z 9 terawatthodin přinejmenším na třínásobek až čtyřnásobek. Aby BASF svým závodům zajistila dostatečný a stabilní objem elektrické energie, navazuje partnerství s lídry obnovitelné energetiky,“ vysvětluje Filip Dvořák, generální ředitel společnosti BASF spol. s r.o. v České republice

Se společností ENGIE uzavřela BASF smlouvu o nákupu elektrické energie na dobu 25 let. V rámci této spolupráce poskytne ENGIE skupině BASF až 20,7 TWh elektrické energie. Na počátku se bude jednat o energii z pobřežních větrných elektráren, jež se nacházejí na španělském území. Výhledově bude moct ENGIE zapojit i další větrné parky, které se teprve budují.

BASF se rovněž v nedávné době dohodla se společností Vattenfall na zakoupení 49,5% podílu na větrné elektrárně Hollandse Kust Zuid s předpokládanou celkovou kapacitou 1,5 GW; z tohoto podílu přeprodá BASF přibližně polovinu společnosti Allianz. BASF dále podepsala smlouvu na odběr elektrické energie v objemu 186 MW po dobu 25 let se společností Ørsted z plánované pobřežní větrné elektrárny Borkum Riffgrund 3 a se společností RWE realizuje BASF projekt, který zahrnuje vybudování pobřežní větrné elektrárny s kapacitou 2 GW.

Současně se BASF zabývá otázkou akumulace elektrické energie. Ve svém závodu v belgických Antverpách BASF úspěšně spustila systém tvoření čtyřmi akumulátory NAS®, uzpůsobenými pro stacionární skladování elektřiny. Na vývoji a tržním uvedení akumulátorů NAS® skupina BASF od roku 2019 spolupracuje s japonskou společností NGK Insulators.

„Tyto kroky jsou nedílnou součástí strategie udržitelné transformace. V zájmu dosažení klimatických cílů plánuje BASF investovat až 1 miliardu eur do roku 2025 a další 2–3 miliardy eur do roku 2030,“ uzavírá Filip Dvořák.
Silvia Tajbliková, tel: 421 2 58 266 778
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist