https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/baterie-a-akumulatory-konci-stale-vice-na-recyklaci-nez-v-popelnici-cesi-v-jejich-sberu-prekonavaji-hranici-45
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

BatteryShop.cz: Baterie a akumulátory končí stále více na recyklaci než v popelnici. Češi v jejich sběru překonávají hranici 45 %

20. září 2016 | BatteryShop.cz
Autor: Markéta Kohoutková
Ve sběru vysloužilých baterií a akumulátorů Česko v letošním roce míří k překonání legislativních požadavků Evropské unie. Ty stanoví minimální hranici pro zpětný odběr na 45 %. Podle statistik skupiny REMA však již do konce srpna na recyklaci zamířilo dokonce více použitých baterií než určuje tento limit.

Podle pravidel stanovených Evropskou unií musejí členské země letos vybrat minimálně 45 % použitých přenosných baterií a akumulátorů. „Vzhledem k aktivní práci v terénu jsme se v polovině roku pohybovali na 60% míře sběru. Naším cílem však není jen plnit cíle EU, ale maximalizovat míru sběru za účelem efektivní ochrany životního prostředí. I proto v druhé části roku předpokládáme obdobný vývoj. Pro zajímavost čtyřicet procent celkového množství vysloužilých baterií připadá na veřejnost, šedesát procent odevzdávají firmy,“ uvedl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem baterií a elektroodpadu.
Ve splnění unijních kvót věří i ministerstvo životního prostředí. „Dostupná data ukazují meziroční růst účinnosti sběru, což je určitě dobrá zpráva. I když jsme na začátku roku byli v našich odhadech zdrženliví, nyní se již neobáváme pozitivních odhadů. Měli bychom si ale uvědomit, že tu samozřejmě nejde jen o splnění evropského cíle, ale na prvním místě by vždy mělo být zodpovědné chování vůči životnímu prostředí a budoucnosti naší a především našich dětí,“ řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.
Právě dopady na životní prostředí v případě nulové nebo nízké recyklace jsou důvodem, proč se na zpětný odběr baterií a akumulátorů klade takový důraz. „Baterie a akumulátory na jednu stranu obsahují mnoho recyklovatelných kovů, jako je zinek, železo, mangan, nikl, kadmium nebo olovo. Některé z těchto látek jsou však zároveň velmi nebezpečné pro životní prostředí a zdraví člověka,“ vysvětlil Radim Tlapák, ředitel předního tuzemského obchodu s bateriemi BatteryShop.cz.
Produkce elektrozařízení a tedy i baterií a akumulátorů v posledních letech neustále roste. Dle statistik skupiny REMA bylo na trh v loňském roce uvedeno o 5 % více baterií a akumulátorů než v roce 2014. „Nejvíce se setkáváme s nabíjecími bateriemi, které jsou vestavěné v drobném elektru, jako jsou notebooky, mobilní telefony, tablety nebo přehrávače. Takové baterie tvoří podíl asi 80 % všech baterií na trhu,“ přiblížil David Vandrovec s tím, že naplnění kvót proto bude v následujících letech výzvou.
Markéta Kohoutková tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist